Nem vegán, hanem TÉNÉ! Ilyen a teljes értékű növényi étrend

Nem vegán, hanem TÉNÉ! Ilyen a teljes értékű növényi étrend

Címlap / Életmód / Egészség / Nem vegán, hanem TÉNÉ! Ilyen a teljes értékű növényi étrend

A teljes értékű növényi étrend (TÉNÉ) már hazánkban is egyre népszerűbb. Sokan „vegán étrendként” ismerik, ez az elnevezés ugyanakkor nem helyes, hiszen a veganizmus egy állatjogi mozgalom – jóval többet takar az étkezésnél. De miből is áll a gondosan összeállított, minden igényt kielégítő, egészséges növényi étrend?

A teljes értékű növényi étrendben az a legjobb, hogy iszonyúan könnyen tartható, nincsenek benne szigorú mértékek, szabályok, csupán keretek és ajánlások. Semmi sem történik, ha néhány nap valamivel kicsit túlzásba esel, vagy valamit kihagysz. Minden sokkal rugalmasabb, mint pl. a szénhidrát megvonásos diétákban.

A TÉNÉ eleve nem is diéta, hanem életmód, amit nagyon könnyű beilleszteni a mindennapokba, mivel tökéletesen testre szabhatod, a céljaidhoz (pl. fogyás, izmosodás) alakíthatod és még a pénztárcádhoz is igazíthatod (pl. azzal, hogy előnyben részesíted az olcsóbb alapanyagokat). 

De mitől teljes értékű?

Ahogy bármelyik étrendet, úgy a növényi étrendet is lehet jól és rosszul csinálni. Akkor tudsz vele melléfogni, ha túl sok készterméket fogyasztasz, előnyben részesíted a kényelmi fogásokat, a feldolgozott élelmiszereket. A TÉNÉ lényege, hogy a lehető legtöbb, természetes formában fellelhető ételt fogyaszd el. Ez nem azt jelenti, hogy csak és kizárólag friss gyümölcsöket és zöldségeket ehetsz, vagy éppen szárazon kellene elrágcsálnod a kölest.

Sokkal inkább arról van szó, hogy finomított pékáru helyett teljes kiőrlésűt válassz, hogy olajbogyót egyél ahelyett, hogy olajjal locsolnád meg a salátádat, fehércukor helyett mondjuk passzírozott datolyával ízesítsd a teádat.

Míg a „sima” növényi étrendben csak az az alapszabály, hogy nem fogyasztunk állati eredetű „termékeket”, tehát tojást, húst és tejtermékeket, mézet sem, addig a teljes értékű növényi étrenden ezek „utánzatai” is csak akkor kerülhetnek szóba, ha azok nem túl feldolgozottak. Példáula a tofu, mint fermentált szójabab belefér, de a kókuszzsír alapú növényi sajt már nem.

A zsírtartalom és a só egyébként is sarkalatos kérdés a TÉNÉ szerint, ugyanis az étrend szigorú követői semmilyen hozzáadott zsiradékot és sót nem használnak. Emiatt alapvetően minden részben és egészben feldolgozott élelmiszer kiesik az ajánlásokból. 

A napi tizenkettő

Természetesen nem kell a legszigorúbb változattal kezdened az átállást, bőven elég, ha tisztában vagy az alapokkal. Én lassan három éve folytatok növényi étrendet, hol teljesen eleget teszek a TÉNÉ-nek, máskor viszont, a legkevésbé sem tudom tartani az ajánlásokat. Ekkor sem fogyasztok állati eredetű ételeket, de az ajánlott, tízféle élelmiszertípusnak sokszor csak a felét teszem a tányéromra. Ettől nem történik semmi, nem kezdek hízni, vagy éppen fogyni, nem leszek beteg, inkább arra törekszem, hogy az elkövetkezendő napokban nagyobb hangsúlyt fektessek a kimaradt élelmiszercsoportokra.

A legkisebb bűntudat nélkül vágok be egy zacskó sós chipset, vagy éppen egy óriási szejtános hamburgert sült krumplival, hiszen tudom, hogy a heteim túlnyomó részét egészséges, a szervezetem számára hasznos és könnyen feldolgozható alapanyagok képezik.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»