Nyugtalan láb szindróma: súlyosan ronthat az életminőségeden

Nyugtalan láb szindróma: súlyosan ronthat az életminőségeden

Címlap / Életmód / Egészség / Nyugtalan láb szindróma: súlyosan ronthat az életminőségeden

Egy újabb kitalált betegség, vagy valós dolog? Sokan megkérdőjelezik a nyugtalan láb szindróma valóságosságát, de akit érint a probléma, annak az életminőségét is megkeserítheti.

Mi az a nyugtalan láb szindróma?

Ez egy gyakran előforduló, alvászavart okozó mozgási rendellenesség, mely a beteget lába intenzív mozgatására készteti lefekvés után, nyugalmi állapotban. Mivel ez egy kényszermozgás, újra és újra megismétlődik, ezáltal a beteg nem tud elaludni, vagy folyamatosan felkel óránként.

Tünetek

Tünetei nagyon sokfélék lehetnek, mivel minden szervezet másképp működik. A legtöbben bizsergető, borzongató, húzó, csiklandozó, vagy áramütésszerú érzésről számolnak be, ami nem összehasonlítható egy izomgörcsből eredő fájdalommal. A tünetek erősebben jelentkeznek pihenés, vagy passzív időtöltés közben, különösen fekvő testhelyzetben. Különös, hogy a láb mozgatására, rázására a tünetek egyből enyhülnek, így, viszont esélytelen a pihenés. Néhányak a karokban is érzékelhetnek hasonló tüneteket, bár ez ritkább.

A nyugtalan láb szindróma további érdekessége, hogy a délutáni alvásnál kevésbé jelentkezik, mint az éjszakainál.

Egy idő után már annyira kínzó tünetek jelentkezhetnek, hogy az egész életminőségre negatív hatással lehet. Gondoljunk csak bele. Még, ha sikerül is pár órát aludnunk, de óránként felébredünk, azzal soha nem tudunk olyan mély alvást produkálni, ami az idegrendszerünkre is gyógyító hatással lenne. Másnap ingerlékenyek, feszültek leszünk és ez aztán mindennapossá válthat a nyugtalan láb szindróma hatására.

Okok

A kutatók a mai napig nem tudják pontosan a betegség okát, inkább csak tapogatóznak. Bizonyos kockázatok azonban okozhatják a kialakulását. Ilyen lehet az alacsony vas szint, láb elégtelen vérkeringése, gerinc és láb idegi problémái, izmok, vese rendellenességei, vitamin- és ásványi anyagok hiánya és az alkholol is lehet a probléma okozója. Sajnos örökölhető betegség, tehát okolhatjuk a genetikát is az álmatlan éjszakákért.

A stressz is legalább ennyire lehet okozója, hiszen hatására éjszaka a kelleténél több kortizolt termelünk, ami akár a nyugtalan láb szindrómán keresztül is felébreszthet minket. Ne feledjük, hogy stresszt nem csak idegesség formájában élhetünk át.

A szervezet számára egy diéta is stresszfaktor lehet, tehát csak óvatosan a fogyókúrákkal is.

psisa/istockphoto.com

Következmények

Kutatások szerint, a nyugtalan láb szindróma minden 10. embert érinti, ami viszonylag magas arány. Érdekesség, hogy nőknél másfélszer olyan gyakoribb, mint a férfiaknál. Már csak, ha figyelembe vesszük a menstruációnk okozta folyamatos vashiányt, eleve előidéz egy állandó hiányállapotot, ami csak fokozódhat a többi tényezővel. A betegség következményei is sokfélék lehetnek, súlyosságtól függően. Akinél már hosszabb ülés közben is jelentkezik, számára egy üzleti megbeszélés is okozhat nehézségeket, vagy egy hosszabb utazás is.

De vehetünk valami nagyon hétköznapi, könnyed programot is, mint például a mozizás. Ugyanis rosszabb esetben, még egy filmet is nehézkes megnézni, nem beszélve a további társas eseményekről. Mindez végül szorongáshoz és depresszióhoz is vezethet. Mindennek oka pedig a folyamatos kialvatlanság és a regenerálódás hiánya. A nyugtalan láb szindrómát kísérhetik ún. ismétlődő végtagmozgások, melyek folyamatos rángásra, rúgásra késztetik a beteget. Egy idő után akár a hálótárs számára is megterhelő lehet a betegség, hiszen ez már az ő alvásminőségét is befolyásolhatja.

Kezelési módok

Az első lépés kiszűrni azokat az egészségügyi tényezőket, melyek okozói lehetnek a betegségnek. Ilyenek a vashiányos anémia, a cukorbetegség, az ízületi gyulladás, keringési és idegproblémák, egyéb gyógyszeres kezelések. A nem súlyos esetekben elegendő lehet az otthoni terápia is, mint például a forró fürdő, lábmasszázs, melegítés, jegelés, rendszeres testmozgás, alkohol és koffein mellőzése. Amennyiben a tünetek tovább súlyosbodnak, az az idegrendszer állapotának romlására is utalhat, néhány esetben pedig elkerülhetetlen a gyógyszeres kezelés.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!