Sok kutatás kimutatta már, hogy több férfi hal meg koronavírus-fertőzés következtében, mint nő. Ennek sok oka lehet – ezeket vesszük most sorra.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Világszerte tendencia, hogy a férfiak nagyobb arányban lesznek súlyosan betegek, és halnak meg a koronavírus-fertőzés következtében. Kínai kutatók kimutatták, hogy egy nagy alanyszámmal dolgozó kutatás során azt találták, hogy a betegségben elhunytak 70 százaléka férfi volt.
Érdekes, hogy hasonló arányokat találtak akkor is, amikor egy másik koronavírus-járvány, a 2003-ban pusztító SARS vírus okozta betegségsorozat halottait vizsgálták az országban.
A WHO szerint Európában a COVID-19-ben elhunytak közül 63 százalék a férfi.
New Yorkban a férfiak majdnem kétszer annyian haltak meg koronavírustól, mint a nők.
A lehetséges okok
A jelenség hátterében álló egyik ok az lehet, hogy a férfiaknak sok úgynevezett ACE2-receptora van. A SARS-CoV-2 arra használja ezeket, hogy bejusson az emberi sejtekbe. Így a kórokozónak több lehetősége van arra, hogy egyébként egészséges sejteket is megfertőzzön, és tovább szaporodjon a szervezetben.

Szakértők szerint a genetika is erős faktor lehet. A nők immunrendszere erősebb, hiszen plusz egy X-kromoszómával rendelkeznek, így a fertőzéseket is könnyebben verik vissza, mint a férfiak.
A járvány elején egyébként az volt a hipotézis, hogy a jelenség kialakulása mögött a gyakrabban dohányzó férfiak állnak, ez azonban, ma már tudjuk, nem igaz. Kutatók szerint inkább a nemi hormonok játszhatnak szerepet a különbségben. Ez pedig megmagyarázná azt is, hogy miért enyhe a lefolyás a terhes nők esetében. Ez összefügghet azzal a bizonyos plusz X-kromoszómával is.
Az ösztrogén és progeszteron hormonok gyulladáscsökkentő hatással is rendelkeznek.
Mivel a férfiak szervezetében lényegesen kevesebb van belőlük, magyarázhatja, hogy miért nagyobb az esélyük a súlyos koronavírus-fertőzésre.
A szakértők felhívják arra a figyelmet, hogy bár általában a férfiakat szokták az erősebbik nemként emlegetni, ha az immunrendszerről van szó, a nők simán verik őket. Statisztikai szempontból az is igaz, hogy több olyan betegséggel küzdenek, amelyek a COVID-19-et potenciálisan veszélyesebbé és halálosabbá tehetik.