A hát- és derékfájás a leggyakoribb panaszok egyike. Hiába tűnik nyilvánvalónak, hogy fájdalomcsillapítót vegyél be, hosszú távon nem csupán tüneti kezelésre van szükséged, hanem annál sokkal többre.
Akut izom- vagy ízületi megerőltetés
Leggyakrabban egy hirtelen vagy túlzott erőkifejtéssel járó mozdulat áll a derékfájás hátterében, jelentkezhet például emelés után vagy sportsérülés hatására is.
Tünetei közé tartozik az akaratlan izom-összehúzódás, az akár súlyos fájdalom, illetve az átmenetileg korlátozott mozgásképesség.
Fontos tudni, hogy bár az ágynyugalom tűnik a legkézen- (azaz háton-) fekvőbb megoldásnak, valójában az érintett terület finom és körültekintő mozgatása járul hozzá a természetes gyógyulási folyamatok felgyorsításához.
A fájdalomcsillapító káros hatásai: ezért nem szabad cukorkaként szedni
Ha ugyanis csak ülsz és fekszel, a szövetek között folyadék halmozódhat fel, aminek következtében a gyulladás lassabban múlik el.
Tízperces jeges borogatással kezelheted magad, többször is napjában. Az árnikás kenőcs ugyancsak segít.
Porckorongsérv
Ez már súlyosabb probléma, ami mindenképpen orvosi kezelést igényel. A sérv azt jelenti, hogy a csigolyák közötti súrlódást kiküszöbölő, illetve a gerincoszlop rugalmasságát biztosító porckorong kitüremkedik.
Nyomást gyakorolhat akár az idegekre is, ami a hátfájáson kívül jellegzetes lábzsibbadáshoz vezethet.
Reggelente általában erőteljesebben jelentkeznek a tünetek, mivel éjjel a porckorong több folyadékkal telítődik, így a kitüremkedés térfogata is megnövekszik.
Többnyire ügyetlen emelés vagy sportsérülés következménye, de a megállapításhoz szakértői diagnózisra van szükség.
Vele történő egyeztetés után mindenképpen érdemes tudatosan erősíteni a törzs izmait, amire például a jóga vagy a pilates is kiváló alternatívát tud nyújtani.
Degeneratív ízületi megbetegedés
Az idő múlásával elhasználódnak az ízületeink – életmódtól és öröklött tényezőktől függ, kinek mennyire. Általánosságban azonban elmondható, hogy a csigolyák közötti porckorong egyre vékonyabb lesz.
Ha ez a folyamat elér egy bizonyos szintet, már porckopásról beszélünk. A túlsúly és a mozgáshiány hatványozottan felerősíti a tüneteket.
A legjobb, amit ilyenkor tehetsz, hogy aktív maradsz, miután a kezelőorvosoddal is megbeszéled, milyen mozgásforma számodra a legelőnyösebb. Már a rendszeres séta is csodát tesz, de a jóga és az úszás is rendkívül hasznos.
Az alternatív terápiás lehetőségek közül az ősi kínai csikung-gyakorlatokkal is feltartóztathatod a leépülést, érdemes továbbá omega-3 zsírsavakban gazdag étrendre törekedni.
Ismétlődő megerőltetés
Leggyakrabban a felsőtestet sújtja, hiszen a lábunk sokkal érzékenyebb a fájdalomra.
Ha egyetlen mozdulatsort ismételgetsz nagyon sokáig, azzal az ízületeknek és a lágyszöveteknek is ártasz. Jellemzően munka vagy sporttevékenység miatt következik be.
Ha például a fal mellett ülsz az irodában, és folyton az egyik oldaladra kell fordulnod, hogy kommunikálj a többiekkel, az aszimmetrikus terhelés következtében a derekadban gyulladás jelentkezhet.
A további panaszok megelőzéséhez ilyenkor kiegyensúlyozott terhelésre és szimmetrikus testtartásra kell törekedni. A görcsök ellazításában pedig szakképzett masszőr, illetve gyógytorna tud segíteni.
Rossz testtartás
Nagy többségünk immáron számítógép előtt görnyedve tölti a mindennapjait, ha pedig feltápászkodik onnan, okostelefon vagy táblagép fölé hajol „pihenésképp”.
A mozgáshiány és az ismétlődő megerőltetés ezen kombinációja óriási terhet ró a hátadra – nem csoda, hogy a hátfájás napjainkban kortól független népbetegségnek számít.
Nyilvánvaló gyógymód a mozgás, valamint az ergonómiailag megfelelő otthoni és munkakörülmények kialakítása.
Kezdetnek már az is tökéletes, ha óránként felállsz egy kis időre, s igyekszel úgy ülni a széken, hogy a derekad mindvégig a támlához érjen.
Téged milyen gyakran kínoz hátfájás, és mit teszel ellene?
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!