A paracetamol hatóanyagú fájdalomcsillapítók rengeteg kíntól megkímélhetnek a mindennapokban. Kutatások szerint azonban súlyos mellékhatásaik is lehetnek, amellyel mindenkinek érdemes tisztában lennie, aki szedi őket. A következőkben olvashatod a Daily Mail hasábjain megjelent összefoglaló leglényegesebb pontjait.
1/6 A te piruláidra is vonatkozik?
Ezekre a vizsgálatokra nem azért volt szükség, mert a tudósok mindenkit el akartak ijeszteni a paracetamol tartalmú gyógyszerektől – hanem azért, mert sokan kockázatmentes gyorssegélyként tekintenek rájuk, és ez a hozzáállás gyakori alkalmazáshoz vezet, ami viszont már aggályokat vet fel.
Fontos tudnod, hogy a nem szteroid alapú fájdalomcsillapítók között megkülönböztetünk egymástól paracetamol, ibuprofén és acetilszalicil-sav hatóanyagú szereket is, így mindenképpen nézd meg, hogy az általad leggyakrabban szedett termék melyik kategóriába tartozik.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/6 A placebó is ugyanúgy működik
A paracetamolt egészen mostanáig az egyik leghatékonyabb fájdalomcsillapítási eszközként értékelték. A hátrányai között szerepel, hogy bizonyos szerek veszélyes kölcsönhatásba léphetnek vele – például a vérnyomásszabályozók és a szteroidok is.
Előfordulhat, hogy a paracetamol súlyosbítja a gyomorvérzést. A The Lancet című szakfolyóiratból kiderül, hogy semmivel sem bizonyult hatékonyabbnak egy derékfájással küszködőket bevonó kísérlet során a hatóanyag nélküli áltablettánál, azaz a placebónál.
A Sydney Egyetem szakértői 1 650 főt kísértek figyelemmel, mielőtt levonták volna ezt a következtetést.