Ezért tesz jót napi egy pohárka az egészségednek – És még a diétába is belefér!

Ezért tesz jót napi egy pohárka az egészségednek – És még a diétába is belefér!

Címlap / Életmód / Egészség / Ezért tesz jót napi egy pohárka az egészségednek – És még a diétába is belefér!

Minden nap egymással teljesen ellentmondó híreket olvasni a neten. Hétfőn azt látjuk, hogy a tehéntej ártalmas az egészségre, kedden pedig azt, hogy kihagyhatatlan eleme az egészséges táplálkozásnak. Szerdán mindenki óva int az esti gyümölcsevéstől, csütörtökön már azt halljuk, hogy igazából teljesen mindegy, mikor esszük őket. Ugyanez vonatkozik az alkoholra is: úgy tudjuk, napi egy pohár jót tesz az egészségnek, de diéta alatt mégsem szabad fogyasztanunk. Most akkor mi is az igazság?

Akik okosan isznak, vékonyabbak

Ezúttal is a „mindent mértékkel”  elv visz minket legközelebb a megoldáshoz.

Kutatások bizonyították, hogy az alkohol bizonyos mennyiségű fogyasztása pozitív hatással van a depresszióban szenvedőkre, valamint segít a keringési rendellenességek és a rák megelőzésében.

Ezen kívül – és most itt kapaszkodj meg – az ésszel alkoholizálók sokkal vékonyabbak, mint józan társaik!

Mit és mennyit igyunk?

Mi az ideális mennyiség? Biztosan nem az, amit hétvégenként egy-egy jobb házibuliban ledöntünk, és természetesen az sem mindegy, milyen alkoholt iszunk.

Derékbőség tekintetében a száraz boroknak és a vodkának nincs párja a világon: ezek tartalmazzák a legkevesebb kalóriát, hiszen nincsenek az alkoholon kívül plusz cukorral teletömve.

Aki a tejszínes, színes-szagos koktélokat kedveli, annak sajnos van egy rossz hírünk: ezeket a diéta alatt teljesen félre kell tenni, ugyanis nem az alkohol mennyisége, hanem a hozzáadott zsír és cukor az, ami teljesen derékba vágja az egészséges életmódunkat.

Az alkohol lelassítja az anyagcserét

Az alkoholban 7,1 kalória van grammonként. Ez azért elég soknak tűnik, de van egy jó hírünk is mellé: az alkohol kalóriáit a szervezeted nem tárolja el testzsírként.

A tested ugyanis rögtön első helyre rakja az égetésre váró kalóriák között (hiszen gyakorlatilag méregként érzékeli, és milyen igaza is van), viszont másnapra lelassítja az anyagcserédet.

Ezért bármi, amit a következő nap megeszünk, nagyobb valószínűséggel épül extra súlyként a testünkre – és akkor már arról ne is beszéljünk, hogy ilyenkor nem salátát és natúr csirkét kíván az ember lánya, ugye?

De akkor mit tehetünk, hogy ne rontsuk el a hosszú napok kemény munkáját egy-egy hétvégi bulival?

Mit csináljunk, ha felöntöttünk a garatra?

Aznap, amikor alkoholt fogyasztasz, és a következő szörnyű másnapon is tömd meg magad egészséges ételekkel!

Ez nem azt jelenti, hogy csak salátát ehetsz, de igyekezz minimalizálni az egészségtelen ételeket: ha sültkrumplit kívánsz, vegyél egy kis adagot, hozzá pedig grillcsirkét és rengeteg zöldséget fogyassz!

A zöldség ilyenkor azért is adu ász, mert sok vizet tartalmaz, amit a másnapos szervezeted igencsak igényel.

Vedd elő a csodaszert is: egész nap citromos vizet igyál, szigorúan friss citrom levéből – ez segít egy kicsit felpörgetni az anyagcserédet és a szervezeted zsírégető funkcióit.

A mindent módjával itt is érvényes

Persze, mint korábban említettük, az sem mindegy, mit iszol.

Ha cukros alkoholt fogyasztasz, és még kevered is, sokkal rosszabbul jársz, mint egy másnapi szénhidrát maratonnal: három liter sörben például átlagosan 1600 kalória van, ami több, mint egy egész pizzában.

Mi továbbra is ezeket ajánljuk: vodka, gin, tiszta rum vagy a száraz borok, valamint ezek kombinációja szódával, citromlével vagy diétás kólával.

Ezzel a módszerrel egy-egy durvább estét is megúszhatsz viszonylag kevés kalóriabevitellel.

Az alkohol igenis jó hatással van az egészségre

Persze nem csak a szombati bulikról szól az ivás – sokan vagyunk úgy egy hosszú, stresszes nap után, hogy szívesen gurítunk le egy vagy két pohár finom bort. Itt jön elő az alkohol pozitív hatása: ekkora mennyiséggel ugyanis még jót is teszünk a szervezetünknek.

A chicagói Rush University Medical Center kutatói megállapították, hogy napi egy pohár vörös bor késlelteti a demenciát azok között, akik hajlamosak rá, és javítja a memóriát és a koncentrációt.

A sör, a bor és a whiskey antioxidánsai segítenek megelőzni a szív- és keringési betegségeket, mivel csökkentik a koleszterinszintet.

A whiskeyt régen az emésztési betegségek kezelésére is használták, a tequila pedig tele van probiotikumokkal, amelyek segítenek egyensúlyban tartani az immunrendszerünket. A sör ezen kívül vízhajtó hatása miatt a vesekő megelőzésére is kiváló.

Ezek után mondja valaki, hogy az alkohol nem egészséges – mértékkel fogyasztva kifejezetten jót tesz a szervezetnek!

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!