Nem is beszélve arról, hogy útközben sokat kell tanulni, fejlődni, majd ismét felülvizsgálni a korábbi rutinokat. Nekem is még sok dolgon kell változtatnom, de úgy érzem, jó felé haladok. Olyan étrendet választottam, aminek a legkisebb a károsanyag-kibocsátása, megreformáltam a fürdőszobánk és a háztartásunk alapanyagait, igyekszem csak akkor vásárolni, ha valóban szükséges, illetve nem régen vettünk végre egy komposztálót is.
Utoljára a mosókonyhában változtattam: beszereztem egy mosó- és egy szárítótojást. De milyen hétköznapi lehetőségek tárulnak még elénk, amikkel nem csak spórolni, újrahasznosítani lehetséges, hanem gyakorlatilag hulladékmentesen élni?
Zero waste a konyhában
Amióta van komposztálónk, gyakorlatilag nem kerül hulladék a kukánkba. Ehhez persze szükségeltetik a növényi étrend is, vagy legalább az, hogy minél több friss alapanyagot, zöldséget és gyümölcsöt használjunk a konyhában. A boltban érdemes (lassan egyébként is kötelező lesz) újrahasznosítható textilzacskókat használni, amikből egyébként csodaszép textilszalvétákat, szendvicscsomagolókat készítenek manapság – ez is remek módja a hulladékmentességnek, az újrahasznosításnak. Főleg, ha te magad készíted el őket! Korántsem kell minden, első pillantásra maradéknak tűnő dolognak a kukában landolnia.
A bio-citrusok héját pl. lereszelve száríthatod, fehér részüktől megfosztva édességet is készíthetsz belőlük. A maradék fűszernövények alkalmasak arra, hogy fűszerolajat készíts belőlük, vagy fagyasztóban tartósítsd őket, mielőtt megromlanak. Papír- vagy műanyagtörlő helyett éppúgy tökéletes a sokszorosan újrahasznosítható textil, amit nagymamáink még előszeretettel használtak.
Kevesebb hulladék és újrahasznosítás a fürdőszobában
A konyhán kívül a legtöbb hulladékot a fürdőszobában termeljük, ahol már kicsit komolyabb feladat az újrahasznosítás kérdése. Az elsődleges cél itt inkább a termelődő hulladék mennyiségnek a csökkentése, ám ezzel is tudsz spórolni: ha kevesebbet vásárolsz, kevesebb lesz a hulladék – miközben több pénz marad a zsebedben. Régen én is nehezen álltam ellen a legújabb sminkeknek, körömlakkoknak, vagy éppen a bőrradíroknak, tusfürdőknek. Korántsem csak azt vettem meg, amire valóban szükségem volt, hanem annál jóval többet.
Első körben úgy csökkentettem a kozmetikumaim számát, hogy szigorúan vettem, mik azok, amiket valóban rendszeresen használok. A fennmaradó termékeket elajándékoztam, ezt követően pedig már csak azokat vásároltam meg, amikről tudom: valóban is fogynak majd. A hulladéktermelés nagyban csökkentettem azzal, hogy szappanra váltottam. Manapság már nem csak kézmosásra találunk szappant: a sampont, a balzsamot, de még a tonikot is helyettesíthetjük vele. Használok teljesen zero waste „termékeket” is, pl. sót bőrradírozáshoz, vagy éppen aloe verát krémezéshez.
Előnyben részesítem az üvegben, vagy a fém tárolóban található kozmetikumokat, hiszen ezek gyakran teljes egészében újrahasznosíthatóak (sőt, valamelyik vissza is váltható). A legjobb a hulladékcsökkentett minőségben az, hogy ezek a termékek rendszerint nem tartalmaznak erős vegyszereket, nem irritálják a bőrt, aminek hatására még több terméket vennénk magunknak: az én bőröm is sokkal szebb, mióta csak natúr, vagy éppen ehető minőségű termékeket használok.
A termelődő papírhulladék ellen már varrhatsz (ezáltal újrahasznosíthatsz), vagy rendelhetsz is textilből készült „vatta” korongokat, vagy akár mosható intimbetétet, menstruációs kelyhet. Ezek részben a hulladékmentességet segítik elő, részben viszont sokat tudsz velük spórolni: többségüket bőven elég egyszer megvenni. Segít átállni a zero waste életmódra a bambuszból készült fogkefe, fésű és a fültisztító pálcika, de a luffa szivacs a fürdőben és a konyhában is kiváló társad lehet. Apropó, tudtad, hogy ez a szivacs a luffa nevű tökből készül, amit könnyedén megtermelhetsz otthon is?
Ötletek a ház körül
Bár a víz legdrágább kincsünk, abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy hazánkban nem kell érte kimagaslóan sokat fizetnünk. Ennek ellenére érték, amivel érdemes sőt, kell is spórolnunk. Ha hozzám hasonlóan te is sokat öntözöl, akkor bizonyára próbálsz takarékoskodni, ám erre nem csak az esővíz összegyűjtése lehet alternatíva.
Érdemes a zöldségek, gyümölcsök öblítővizét felfogni, de még jobb a főtt gabonák, tészták vizét félretenni, hiszen ezek egyúttal táplálják is a növényeket – olyan, mintha tápoldatoznád őket, csak ezúttal teljesen ingyen.
Nem feltétlenül kell mérgeket venned ahhoz sem, hogy távol tartsd a kártevőket szeretett növényeidtől, palántáidtól. Újrahasznosíthatod erre a célra a már használt mosódiókat, narancs- és banánhéjakat, amiket elég, ha néhány napig vízben áztatsz. Az így kapott oldattal fújd le a növényeket, majd addig ismételd a rutint, amíg el nem tűnnek a rovarok.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!