VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
„Jobb elhallgatni a célokat, hogy elkerüljük a nyilvános kudarcot!”
Tévhit. A magatartástudományi szakemberek szerint sokkal erősebb a motiváció akkor, ha mások is tudnak a célodról. Sőt, elképesztő erőt meríthetsz a közösségből, ha sikerül olyan embereket találnod, akikkel hasonló dolgokért küzdötök.
A családtagjaid és a barátaid előtt nincs szégyellnivalód. Sem a sikerélményeket, sem a mélypontokat nem muszáj egyedül megélned – hiszen magányosan sokkal nehezebb! Ha olyan lelki alkat vagy, hogy például magadban szeretsz edzeni, azzal semmi baj. A lényeg, hogy ne tartsd az egészet titokban!
„Egyszerre csak egyet!”
Tény. Ha van három dolog, amin változtatni szeretnél az újévben, akkor érdemes egyszerre csak egyet elintézned. Sajnos bizonyított tény, hogy körülbelül három napig tart egy szokás kialakítása, a róla történő leszokás viszont akár három hétig is.
Ennélfogva nem várhatod magadtól, hogy egyik pillanatról a másikra gyökeresen megváltozzanak a kialakult viselkedésbeli reflexeid. Sőt, az éppen megvalósítandó egyetlen célt is jó több kicsi szakaszra bontani.
„Februárra úgyis mindenki elfelejti az egészet!”
Tévhit. Egy egyesült államokbeli kutatás szerint a megkérdezettek kétötöde tartotta magát júniusban az újévi fogadalmához. Ez azt jelenti, hogy a megfelelő hozzáállással jó esélyed van az áhított cél elérésére.
Kérdéses ugyan, hogy a válaszadók mennyire komolyan tartották be a saját maguknak tett ígéretet, de maga a tény, hogy a tudatában voltak a fogadalmaknak, önmagában is óriási hatást gyakorol a pszichére.
„Botlásokra mindenképpen lehet számítani…”
Tény. Az egészséges szokások kialakítása azért nem megy mindössze három nap alatt, mert meglévőket kell átformálni miattuk. Ne várd el magadtól, hogy azonnal te legyél a megfelelő életmód szobra! Bocsáss meg magadnak, ha olykor megbotlasz.
A legfontosabb ilyenkor, hogy ne könyvelj el végleges kudarcot: a következő perctől vagy órától fogva nyugodtan tartsd továbbra is a fogadalmat. Megbotlani nem ciki, de a padlón maradni már sokkal inkább az.
„Csak a legvégén jutalmazd meg magad!”
Tévhit. A jutalom akármilyen jelentéktelen is a szó tárgyi értelmében, elképesztő motiváló erőt képes kifejteni. Emlékeztet arra, hogy milyen kitartó voltál, s mennyi mindent tettél magadért eddig.
Egy masszázzsal, manikűrözéssel vagy mozival bármikor kedveskedhetsz magadnak – csak arra figyelj, hogy a jutalom ne álljon szöges ellentétben a fogadalmaddal! Fogyási törekvés esetén tehát még mindig rossz döntés befalni egy tábla csokoládét.
„Ha három hét után sem alakult ki az új szokásod, fel kell adnod!”
Tévhit. Csak azért, mert egy kicsivel többet kellene küzdened, máris feladod? Ez a 21 napos adat csupán egy statisztikai átlag, ami azt jelenti, hogy extrém szélső értékek is elfogadhatóak: akár 1, akár 90 nap.
Vannak, akiknek minimum két hónap szükséges bármilyen szokás kiforrásához. Ez semmiképpen sem hiányosságot jelent, csak egy picit eltérő gondolkodási struktúrát. Akár előnye is lehet a jövőben, hiszen emlékezni fogsz rá, mennyire megdolgoztál érte!
„A pozitív célkitűzés mindig jobb!”
Tény. Tegyük fel, hogy elégedetlen vagy azzal, ahogy beosztod az idődet. Ebben az esetben kétféleképpen is megfogalmazhatod az ígéreted. Az egyik, hogy „végleg leszokom a halogatásról”, a másik pedig, hogy „mostantól ura leszek a saját időmnek”. Az első negatív tartalmú kijelentés, ami eleve ellenérzést kelt benned.
Azt mutatja, ami elől menekülsz, nem pedig azt, ami felé tartasz. A második ezzel szemben pozitív, tehát az áhított célt vetíti eléd, amiért érdemes megdolgozni. Ha úgy érzed, hogy képtelen vagy változtatni valamin, ami mérgezi az életed, bátran fordulj pszichológushoz – mert előfordulhat, hogy szakértői segítségre van szükséged a továbblépéshez!