Tartós zöldségek, amikből érdemes bespájzolni – Isteni vegán saláták és főételek készülhetnek belőlük

Tartós zöldségek, amikből érdemes bespájzolni – Isteni vegán saláták és főételek készülhetnek belőlük

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Tartós zöldségek, amikből érdemes bespájzolni – Isteni vegán saláták és főételek készülhetnek belőlük

Sokan félnek attól, hogy növényi étrendre váltva csupán salátából fog állni az étrendjük, de ettől csak annak kell tartania, aki kívülről szemléli ezt az életmódot. Ugyan fogyasztunk salátákat, azok sokkal tartalmasabbak és bőségesebbek, mint a sokak által ismert, szénhidrátcsökkentett étrend mellett elkészített finomságok. Bár a mostani karantén-időszakban egyáltalán nem ajánlatos néhány naponta zöldségeshez menni, nem lehetetlen tartós zöldségekből sem mennyei fogásokat és friss salátákat készíteni.

Káposztás finomságok

Ha tartós zöldség, akkor káposzta: ez a finomság megfelelő körülmények között tárolva akár hat hónapig is eláll. Bár igazi szuperélelmiszer, szerencsére ilyen hosszú időre nem kell elraknod, ellenben nagyon változatos formában fogyaszthatod, így garantáltan nem unod majd meg. Az egyik legkedvesebb salátám a híres amerikai káposztasaláta, amit szerencsére ugyanúgy el lehet készíteni növényi verzióban is – egyszerűen ki kell váltanod a majonézt tojásmentes változattal (legfinomabb a KOCHs majonéz). Az amerikai káposztasalátához le kell reszelned a répát, a káposztát és a vöröshagymát, sózni, borsozni, a felesleges levet kinyomkodni. Végül ízlés szerint forgasd össze a majonézzel és kevés cukorral.

A káposzta meglepően jól illik az almához, nem véletlen, hogy nagyon sokszor együtt sütik őket a téli fogások mellé. Természetesen nyersen is tökéletesen passzolnak: az alma édessége ellensúlyozza a káposzta határozott, jellegzetes ízét – ezt a kombinációt dióval is könnyen feldobhatod!

A káposzta mindezek mellett arra is alkalmas, hogy meleg salátákat készíts a segítségével. Készíthetsz dinsztelt káposztát (fehéret és lilát egyaránt), aminek a tökéletes ízét a köménymag és a cseppnyi ecet adja, de akkor is van megoldás, ha ennél gyorsabban szeretnél elkészülni. Aprítógépben zúzd össze a káposztát egy kevés vöröshagymával, majd kevés sóval futtasd meg olajon: tökéletes a fűszeres sült zöldségek mellé, de gnocchival remek egytálétel is lehet.

loveliymama/depositphotos.com

A káposzta savanyított változata is kiváló ahhoz, hogy feldobd a segítségével a salátáidat, de házilag fermentált salátával ugyanezt megteheted – jóval egészségesebb változatban.

Ehhez csak fel kell aprítanod a megmosott salátát, tiszta befőttesüvegbe tenned, és már mehet is rá a sóoldat: egy liter felforralt és kihűtött vízhez egy evőkanál jódmentes só dukál. Lefedve, a keletkező széndioxidot időnként kiengedve már három-négy nap után kész lehet a házilag fermentált, probiotikumokban dúskáló savanyú káposztád. 

Volurol/depositphotos.com

Gyökérzöldségek

A gyökérzöldségekről már volt szó, hiszen említettük a sárgarépát a káposztasalátánál – nos, ezek a finomságok ugyancsak a tartós alapanyagok közé sorolhatóak, miközben nagyon sokoldalúan felhasználhatod őket a főzés során. Akár egytálételek, akár krémlevesek, hideg, vagy éppen meleg saláták, a gyökérzöldségekre garantáltan támaszkodhatsz!

Zellerből készül például a méltán híres Waldorf saláta, amit növényi étrendbe illesztve is elkészíthetsz: cseréld le a tejfölt szójabab alapú (Dr. Oetker Creme Vega) változatra és már össze is dobhatod ezt a zelleres-almás finomságot.

odelinde/depositphotos.com

A gyökérzöldségeket tekintve bátran támaszkodhatsz még a karalábéra, a céklára, a különböző répákra, de a paszternákra is. Ha a te szíved is inkább a népszerűbb zöldségek felé húz, akkor persze nem kell kihagynod a sorból a burgonyát és az édesburgonyát sem, hiszen ezek szintén jól tárolható, tartós gyökérzöldségek – és mennyeiek a salátákba.

Annyiban különböznek korábban említett társaiktól, hogy míg a pl. a zellert és a karalábét bátran belereszelheted bármelyik friss fogásba, addig a burgonyaféléket célszerű sütni, főzni. De így is passzolnak a salátákhoz, hiszen isteni a főtt krumpliból készült, ecetes-hagymás burgonyasaláta, a növényi majonézzel összekevert majonézes burgonya, de a főtt és felkockázott édesburgonyát is összeforgathatod a friss, zöld levelesekkel.

Trinetuzun/depositphotos.com

Hagymafélék

Ha tartós zöldségek, akkor természetesen kihagyhatatlanok a hagymafélék, amik éppúgy szerves részét képezhetik a salátáknak, mint az önteteknek. Bármilyen olajos, ecetes mártást feldob egy kis fokhagyma, de nem hiányozhat az avokádókrémből, vagy a hummuszból sem.

Az aprított új- vagy lilahagyma, esetleg a frissen szedett snidling nem csupán díszíti a salátákat, mennyei ízt adnak nekik és az immunrendszer is erősítik.

A hagymafélék – a többi zöldséghez hasonlóan – alkalmasak a fermentálásra, de a meleg salátákhoz sütve is hozzáadhatod őket. Utóbbiakhoz a zöldségeken túl érdemes valamilyen gabonafélét, pl. bulgurt, árpát, vagy akár hajdinát, quinoát főznöd, esetleg tésztát adnod, így garantáltan jól laksz majd, miközben a salátád kiválthat egy komplett főfogást.

beats1/depositphotos.com

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!