Így kezdheted újra a sportolást a koronavírus után

Így kezdheted újra a sportolást a koronavírus után

Címlap / Életmód / Egészség / Így kezdheted újra a sportolást a koronavírus után

Azt nem mondhatom, hogy a sport körül forog az életem, de heti két alkalommal járok edzőterembe és szeretek túrázni is.

Nem igazán volt rá példa, hogy betegség miatt kellett kihagynom az edzéseket, de a közelmúltban én is átestem a fertőzésen, és tudtam, hogy óvatosan kell újrakezdenem az edzéseket. Erre nem csak a korábbi ismereteim figyelmeztettek, én is éreztem, hogy távolról sem olyan az erőnlétem, mint volt.

Maga a betegség egyébként nem tartott sokáig, viszont két hosszú távú „mellékhatása” maradt: az íz-és a szaglásveszteség, valamint a gyengeség. Sokszor esténként pótoltam a napközben elmaradt munkákat, feladatokat és ilyenkor szoktam elmenni edzeni is. Most azonban hetek kellettek, hogy egyáltalán fennmaradjak addig az időpontig, ameddig korábban egészen aktív voltam, és gond nélkül edzettem még egy fárasztó nap után is. 

Marie Schaefer sportorvos szerint egyelőre nem ismerünk sok, hosszú távú hatást a koronavírust tekintve, de azt igen, hogy a fertőzés károsíthatja a szívet, az agyat, a tüdőt és a vesét is, ezért nem szabad félvállról venni az edzés kérdését. Elmondta, hogy sokan elhúzódó tüneteket tapasztalnak úgy, mint a légszomj, az izomfájdalom, az állóképesség elvesztése. Ez kiemelten rossz hír azoknak, akik élsportolók, vagy nagyon aktív személyiségek.

Nehéz megmondani, kinek, milyen tünetei leszek, hiszen sokan gond nélkül felépülnek sőt, észre sem veszik a fertőzést, míg mások hónapokig nyomják az ágyat és sosem lesz olyan a sportteljesítményük, mint volt. A legtöbb ember számára az aktivitáshoz való visszatérés valószínűleg lassú folyamat lesz és türelmet, figyelmet igényel. 

Nastasic/istockphoto.com

Ezekre figyelj, ha te is újra sportolni szeretnél

Dr. Schaefer szerint az edzéshez vagy sporthoz való visszatérés idővonalát aszerint határozd meg, hogy mennyire volt enyhe, vagy éppen súlyos a betegséged. Az alapvető, hogy minimum 10 napig pihenned kell. Ez idő alatt egyáltalán nem javasolt semmilyen fizikai terhelés és ez akkor is igaz, ha nincsenek tüneteid.

Amennyiben enyhe tünetekkel vészelted át a fertőzést és már nincs semmi, ami fizikálisan akadályozna (pl. köhögés), akkor szép lassan, fokozatosan visszatérhetsz az aktivitáshoz. Közepes, vagy súlyos betegséget követően a sportorvos javasolja, hogy egyeztess a háziorvosoddal, kérj egy általános kivizsgálást. Akár EKG-re, laborra is bejelentkezhetsz, mielőtt visszatérsz a rendszeresen mozgáshoz, vagy a fizikai munkához.

„A szívizomgyulladás nagyobb valószínűséggel fordul elő olyan embereknél, akiknél a vírus közepes vagy súlyos lefolyású volt, de bárkivel megeshet, aki megfertőződött”

– mondta Dr. Schaefer.

VIDEO Ők lesznek 2024 legszerencsésebb csillagjegyei

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»