Aztán tavaly novemberben kórházba került az első kisgyerek hazánkban sokszervi gyulladással és kiderült, hogy a koronavírus szövődményeivel küzd. Persze, sokan még erre is legyintettek, mondván, hogy rengeteg gyerek teljesen tünetmentes nem csak akkor, amikor zajlik a fertőzés, hanem utána is. Úgy tűnik, ebben korántsem lehetünk biztosak.
A COVID-19 ritka, de súlyos szövődménye a sokszervi gyulladás. Sajnos úgy néz ki, ettől a következménytől nagyobb arányban kell tartanunk a mutációkat tekintve.
Az érintett gyermekek vérében a legtöbbször még jelen vannak az antitestek, tehát az elmúlt hetekben, hónapokban átestek a fertőzésen, de könnyen lehet, hogy egyébként teljesen tünetmentesek voltak.
Sőt, több olyan gyermek is került a klinikára, akiknél már nem tudtak antitesteket kimutatni, de a következményként kialakult sokszervi gyulladásból már következtetni lehetett arra, hogy ők is érintettek voltak a fertőzést tekintve. Az oka a késői tünetek megjelenésének az, hogy azokért nem kifejezetten a fertőzés felel, hanem a gyógyulás során fellépő kóros immunreakció.
Már az első hullám alatt is regisztráltak olyan eseteket, amikor a koronavírus-fertőzést követően, későbbi szövődményként alakult ki a súlyos gyulladás. Igaz, ezt nemzetközi szinten regisztrálták. Hazánkban csak a második hullámban bukkantak fel először ezek az esetek.
Mik a tünetek?
A sokszervi gyulladás (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome) tünetei közé tartozik a magas láz, a test szerte megjelenő kiütések, a kötőhártya- és tüdőgyulladás, valamint a nyirokcsomó megnagyobbodás. A magas láz tehát mindig intő tünet, valamint a vele járó bágyadtság, a nagyfokú gyengeség, aluszékonyság is. Időnként nem csak a szemek, hanem az ajkak is vörösek lehetnek, berepedezhetnek, akárcsak a nyelv.
Utóbbi megduzzadhat és ugyanez igaz a végtagokra, amik egyúttal vizenyőssé válnak. Izomfájdalom, gyors kifáradás szintén tünet lehet. Hasfájás, hasmenés és hányás is kísérheti a kórt, úgyhogy meglehetősen nehéz bármi mással összekeverni a tüneteket. Várni nem is igazán érdemes, mert gyorsan romolhat a kis páciensek állapota.
Hogyan kezelik?
A kezelés során nagydózisban adnak a betegeknek szteroidot és ellenanyagokat, immunglobulint, ennek eredményeképpen pedig a gyerekek többnyire viszonylag gyorsan jobban lesznek.
A szakértők egyelőre nem tudják, vannak-e hajlamosító tényezők, nem fedezték fel, hogy pl. bizonyos krónikus betegségekhez társulna a sokszervi gyulladás. Éppen ezért felhívják a figyelmét a szülőknek, hogy a hasonló tünetegyüttesek során gondoljanak a sokszervi gyulladás eshetőségére még akkor is, ha látszólag a gyermeket meg sem környékezte a koronavírus.
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!