Egészséges étkezés kevés pénzből?

Egészséges étkezés kevés pénzből?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Egészséges étkezés kevés pénzből?

Te is úgy gondolod, hogy kevés ráfordítással lehetetlen egészségesen étkezni? Pedig a jó minőségű ételektől fittebbek és terhelhetőbbek vagyunk, és már kevéstől is képesek vagyunk jóllakni, míg a silányabbak nem elég laktatóak, ezért hajlamosak vagyunk teleenni velük magunkat, aminek a közérzetünk és az egészségünk vallja kárát.

Mi a közös a barna cukorban és a tönkölylisztben?

Az, hogy egyik sem engedi, hogy hamar megéhezzünk. Az áruk ugyan magasabb, mint a finomított cukoré és liszté, de azokkal ellentétben a vércukorszintünket órákig egyensúlyban tartják, ezért nem okoznak hirtelen hangulatváltozást és farkaséhséget.
Ezenkívül a tönkölyliszt bőségesen tartalmaz fehérjéket, így eltelíti a gyomrunkat és táplálja az izomzatunkat, mint a hús, a tojás vagy a tejtermékek is.

Drága, de kis mennyiség is elég belőle

A diófélék és az aszalt gyümölcsök ugyan magas áron kaphatóak, de naponta néhány szemet elég fogyasztani belőlük, mivel a szervezetünknek úgysincs többre szüksége ahhoz, hogy egészségesen működhessen.
A jó minőségű 20%-os házi tejfölnek szintén megkérik az árát, viszont ez is olyan táplálékfajta, amiből sokkal kisebb mennyiség is elegendő, mint a rosszabb változatból, így magasabb zsírtartalma ellenére a belőle készülő étel kalóriában nem gazdagabb.

Olcsó, de magas tápértékű ételek

A sárgaborsó, a szárazbab és a lencse nemcsak nagyon gazdag tápanyagokban, hanem alacsony áron is beszerezhető.
Készíthetünk belőlük főzeléket, krémlevest joghurt vagy tejföl és tönkölyliszt felhasználásával.

Hogyan juthatunk olcsó gyümölcsökhöz és zöldségekhez?

A gyümölcs- és zöldségfélék esetében a szezonalitás fontos szerepet játszik. Szüret idején a termések tápanyagokban gazdagabbak, és sokszor olcsóbbak is, mint az év többi részében.

Viszont a külföldről behozottak silányabb minőségűek, mert gondozásuk, raktározásuk és szállításuk során tartósságuk érdekében több méreganyagot használtak, mint a hazaiaknál.

Friss és mélyhűtött táplálékok

A természetes alapanyagokból álló ételek frissen való fogyasztása kedvezően hat nemcsak az egészségünkre, de a pénztárcánkra is. A főzéshez való fűszernövényeket termesszük magunk az ablakpárkányon vagy az erkélyen, így a főzés során bármikor olcsó hozzávalóhoz jutunk.
Ha túl soknak látjuk a fűszernövényünket, akkor ne várjunk, amíg elhervad, hanem vágjuk le és mossuk meg a leveleit és/vagy szárait, tegyük mélyhűtésre alkalmas zacskóba, és fagyasszuk le.
A legromlandóbb élelmiszereket ‒ friss húst, fejes salátát, bogyós gyümölcsöket stb. ‒ minél előbb használjuk fel. Bizonyos készételek, mint a felfújt, a pizza, a tésztamaradék két-három nap elteltével sem veszítenek íz- és tápértékükből.
A gyümölcsöt „megmenthetjük”, ha joghurttal és kevés barna cukorral, mézzel vagy sztíviával turmixgépben összedolgozzuk és megisszuk.

Húst olcsón?

Húsfélét heti két alkalomnál többször nem ajánlatos fogyasztani, mert úgy már ártalmas lenne az egészségre, de a mennyiség csökkentése egyben költségkímélő megoldás is. A húsok és a felvágottak a legdrágább élelmiszerek.
Ha a megmaradt felvágottat meg szeretnénk menteni a romlástól, akkor még a szavatossága lejárta előtt jóízű ebédet készíthetünk belőle, ha hőálló üvegedény aljára kevés olajat öntünk, majd a maradék felvágottat rátesszük, és a tetején sajttal 20 perc alatt a sütőben összesütjük.
Még jobb és egészségesebb az étel, ha a hús- és a sajtréteg közé zöldséget vagy gyümölcsöt is teszünk (pl. padlizsán karikákat, pritamin paprikacsíkokat, aprított gombát, paradicsom-, alma- vagy ananászdarabkákat). A húsféléket egyébként helyettesíthetjük más fehérjeforrással ‒ hüvelyesekkel, tejtermékekkel, tojással ‒ is.

Vásároljunk akciós termékeket!

Finom és olcsó ételeket ehetünk, ha figyelemmel kísérjük a szupermarketek akciós ajánlatait. A piros címkéjű, közeli lejáratú termékeket egy-két napon belül fogyasszuk el!
Ha a leárazás egyéb okból történt, akkor az élelmiszer állapota és romlékonysága szerint döntsük el, hogy mikor és milyen formában használjuk fel.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!