7 szuperkaja, amivel megelőzheted a megfázást

7 szuperkaja, amivel megelőzheted a megfázást

Címlap / Életmód / Egészség / 7 szuperkaja, amivel megelőzheted a megfázást

A kollégád egész nap köhög melletted, csak nem öltöztél fel elég melegen bulizáskor és félsz, hogy órákon belül kitör rajtad a nátha? Szépen rejtsd el a mai menüdben (és a következő napokban) ezeket az ételeket, hogy kicsit tuningold az immunrendszered!

Fűszerek

Rengeteg immunerősítő fűszer és gyógynövény létezik, amit variálhatsz egész télen.

Egy kis gyömbért szinte mindenbe tehetsz, főzz hetente egyszer indiai ételt kurkumával, csilivel, sok fokhagymával. Másnap olasz tésztát rengeteg friss bazsalikommal, lila hagymával. Aztán zsályás sültet, amihez olyan köretet adsz, amiben többféle zöld zöldség is van.

És ne feledd, ha túl fűszeresre sikerült, ajánlunk a rágónál egy jobb megoldást: rágcsálj egy kis petrezselymet (gazdag C-vitaminban), majd szopogass gyömbéres vagy gyógynövényes cukorkát!

Kék áfonya

Ilyenkor persze nem könnyű hozzájutni a friss bogyókhoz, de a fagyasztott gyümölcsnek ugyanolyan magas a tápanyagtartalma, mint a frissnek.

A kék áfonya ráadásul már kis mennyiségben is rengeteg C-vitamint tartalmaz, de összességében igaz a bordós, lilás zöldségekre és gyümölcsökre, hogy bennük a legtöbb az antioxidáns.

Szóval ha csak szedret, szilvát vagy meggyet találsz a fagyasztóban, azokat is érdemes bevetned!

Gomba

Kínában már évezredek óta használják a gombát gyógynövényként immunerősítésre, mert a megemeli a testedben egy olyan enzim mennyiségét, ami a szervezetedben lévő fertőzésekkel harcol.

Plusz van benne poliszacharid, ami a szervezet ellenálló-képességét növeli.

A portobellóban és a shitakiban rengeteg tápanyag van, csak azt kell eldöntened, mit akarsz főzni ma este…

Citromfű

A citromfű szorongásoldó hatása mellett szuper vírusölő is, ezért ha orrdugulással küzdesz, vagy csak szeretnéd megelőzni a kellemetlen panaszokat, érdemes kipróbálnod a növényből készített teát. 

Meglátod, nem csak a hatása, de az íze is kellemes, fájdalomcsillapító hatása miatt pedig a kezdődő torokfájást is enyhíti

Ráadásul akkor is érdemes számolnod a citromfűvel, ha nem szereted annyira a teát, hiszen gyógynövényes cukorkát is készítenek belőle.

Joghurt

Biztosan te is hallottál már a joghurtban és a szervezetedben élő jó baktériumokról.

Ha kevés van a belőlük, akkor először az emésztésed lesz rosszabb, majd fáradékony leszel (ez is annak a jele, hogy nem jól szívódnak fel a tápanyagok az emésztőrendszeredben), és gyakran elkaphatsz betegségeket.

Minden nap egyél egy-két pohár natúr joghurtot vagy kaukázusi kefirt, hogy elegendő probiotikumhoz jusson a szervezeted.

Édes burgonya

Ősszel és télen az egyik legjobb béta-karotinforrás (a sárgarépa és a sütőtök mellett), viszont az édes burgonyában koncentráltabb ez az elővitamin (A-vitaminé).

Erőssé és aktívvá teszi a szervezeted akár a tél közepén is, mert rövid távon rengeteg energiával tölt fel, hosszú távon erősíti az immunrendszeredet.

Arra figyelj, hogy icipici zsiradékkal fogyaszd, hogy minden béta-karotin felszívódhasson. Mondjuk használj hozzá repceolajat (omega-zsírsavban gazdag) vagy pici tejszínt vagy sajtot.

Brazil dió (más néven paradió)

Ebben a magban van a legtöbb olaj, viszont ebben található a legtöbb szelén is. Ez az ásványi anyag nagyon fontos abban a harcban, hogyan és milyen gyorsan küzdesz megy egy betegséggel.

Például lehet olyan, hogy  kapar a torkod, de ha van elég szelén a szervezetedben, akkor simán megküzd vele. A szelén még a sejtfalak védelméért is felel, szóval minden káros külső hatást képest semlegesíteni.

A brazil dióban még van rengeteg vas és cink, ami szintén antioxidáns hatású. Napi 2-3 szemet apríts a müzlidbe és meg is van a napi adag ezekből az ásványi anyagokból!

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!