Egyénfüggő, kit mennyire visel meg a menstruációja: vannak, akik ugyanúgy élik a mindennapjaikat, mintha mi sem történt volna, mások ágynak dőlnek és alig tudnak felkelni. Ennek megfelelően nem egyforma az sem, mennyi plusz szalad fel ránk, illetve, hogy ez a hízás a menstruáció előtti, vagy éppen alatti időre tehető. Az biztos, hogy némi súlyingadozással mindenki számolhat a hónap ezen részén, sőt, akár 3 kilót is felszedhetünk. Mi állhat a jelenség mögött?
Valóban többet eszel
Az első és egyben legnyilvánvalóbb oka a súlygyarapodásnak az, hogy ilyenkor tényleg többet eszel. Sokan eleve nyűgösebbek a nehéz napok környékén, és inkább a kevésbé egészséges, kalóriadús fogások, édességek után nyúlnak. Ez az ovuláció idején részben ösztönszerű, hiszen a szervezetünk arra készül, hogy megtörténik a fogantatás, márpedig az utódnak nem lehet elég korán tartalékolni. A későbbiek folyamán inkább valamilyen nyomelem, ásványi anyag hiánya állhat a háttérben. Ahhoz ugyanis, hogy ténylegesen megjöjjön a vérzésed, nagyon sok bonyolult folyamatnak kell lejátszódnia a szervezetedben, és mindennek klappolnia kell odabenn.
A nagyobb étvágy részben tehát normális, és ha a hónap többi napján kompenzálod megfelelő étkezéssel, illetve ideális mennyiségű mozgással, akkor nem leszel minden menstruációd után kövérebb, mint voltál. Azonban, ha erre az egyensúlyra és a megfelelő táplálkozásra nem ügyelsz kellőképpen, annak több kiló plusz lehet a vége.
A másik gyakori oka az ilyenkor szokásosnak tekinthető túlevésnek a fáradtság.
Rossz minőségű, nyugtalan alváshoz vezethetnek, de önmagukban is csapolhatják az energiakészleteidet. Ami biztos, hogy ha fáradt vagy, akkor nem csak nyűgös leszel, hanem próbálod pótolni a hiányzó energiát, nyilván extra kalória formájában. Bár a tested egy kicsit becsap ezzel, minden esély megvan rá, hogy te is automatikusan a finomított szénhidrátokhoz, az édességekhez, péksüteményekhez, és persze a szintén energiát adó, koffeinben dúskáló italokhoz nyúlsz. Ugye nem kell mondani, hogy ez sok-sok plusz kalóriát jelent?
Hanyagolod a mozgást
Bár a könnyed, alacsony intenzitású edzés kifejezetten jót tesz ilyenkor, sok nőt képtelenség rávenni az edzésre a menstruációja előtt, vagy éppen alatt. Nincs ezzel gond, neked is hallgatnod kell a testedre, és ha a hátad közepére sem kívánod az edzést, akkor felesleges mindenáron erőltetned. Azonban, ha ezzel párhuzamosan megnövekedett a kalóriabeviteled, akkor nem szabad meglepődnöd a pluszkilók láttán. Már néhány napi dőzsölésnek is nyoma marad, amire rátesz egy lapáttal az ilyenkor természetes puffadás és a vízvisszatartás.
Több vizet tart vissza a tested
Jó hír, hogy az ilyenkor felszedett felesleg nagy része nem más, mint víz, ami pedig a legtöbb esetben távozik is akkor, ha megjön a vérzésed, vagy éppen átesel a nehéz napokon. Ennek a kellemetlen tünetnek a hátterében hormonális változások állnak, ezért nem is igazán tudod teljes egészében kikerülni.
Ez a praktika furcsa lehet, de valóban működik, hiszen kevésbé kényszerül a tested a raktározásra, ha tudja, hogy mindig jön utánpótlás. Enyhe vízhajtó hatással bíró teákkal is megpróbálkozhatsz, de természetesen az is tökéletes, ha a kedvenceidet kortyolgatod, akár egész nap. Ami fontos, hogy ne üdítőkkel, gyümölcslevekkel pótold a hiányt, mert úgy ténylegesen felszedhetsz pár kilót, és azok nem fognak maguktól eltűnni a hormonális változások lecsengése után.