Van egy fűszer, ami szó szerint aranyat ér – de rendkívüli gyógyereje is van

Van egy fűszer, ami szó szerint aranyat ér – de rendkívüli gyógyereje is van

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Van egy fűszer, ami szó szerint aranyat ér – de rendkívüli gyógyereje is van

A krókusz nem csak egy virág

A Magyarországon is őshonos kikericsfajok kora tavasszal virágoznak, ezért a tavasz hírnökének is tartják őket. A fűszerként termesztett valódi sáfrány ősszel virágzik. A krókusz bibéje tehát maga a fűszer. Minden virágban 3 ún. bibeszél található.

Ahhoz, hogy 1 kiló szárított sáfrányhoz több mint 300 ezer virágra van szükség. Ebből a számból is látszik, hogy igen időigényes és nagyon drága nagyobb mennyiségű fűszert előállítani. A szedése kézzel történik, ami nagyon időigényes, fárasztó munka.

A sáfrány igen régóta ismert fűszernövény, már az egyiptomiak is ízesítették, színesítették vele ételeiket. Színezték, hiszen a sáfrány minden étket aranysárgára fest. Az íze kissé kesernyés, az illata finom, aromás. Hazánkban is jól ismert fűszer, az 1400-as évekből való az első említése. A sáfrányt ruhafestésre is használták.

Sajnos gyakran sáfrányként nem valódi sáfrányt, hanem sáfrányos szeklicét kapunk, ami nem igazán adja vissza a sáfrány igazi értékeit. A sáfrány drága fűszer, ára az aranyéval vetekszik, így, ha túl olcsón jutsz hozzá, valószínűleg nem valódi fűszert vásárolsz. 

A sáfrány kincset ér

Azon kívül, hogy rendkívül finom, és csodás a színe, a sáfrány sok mindenre jó még. Nyugtatja az idegrendszert és csökkenti a feszültséget, emiatt nagyon hatékony lehet alvászavarok esetén. Jól használható, ha menstruációs zavarokkal küzdesz és még a méh regenerálódását is segíti. Ezen okból miómák utáni felépüléskor nagyon hasznos. Hatással van a nemi szervek energiáira, ezért afrodiziákumként tartják számon.

Férfiaknál és nőknél is bevethető a fogamzóképesség növelésére. Mivel támogatja az elfogyasztott tápanyagok felszívódását a belekben, javítja és serkenti az emésztést, enyhíti a bélgörcsöket. Jó hatással van a májra, ennek köszönhetően hozzájárul a test méregtelenítéséhez.

Serkenti az epeműködést, és erősítő hatást gyakorol a húgyutakra, javítja a vesék működését, ennek köszönhetően jól alkalmazható köszvény esetén. Egyes kutatások szerint erősíti a szívet, csökkenti a koleszterinszintet. Hatásos lehet asztma kezelésére, mivel csökkenti a köhögést. Javítja a memóriát, oldja a szorongást, így segíti a depresszió tüneteinek csökkentését is.

Egyik hatóanyaga, a krocin – ami a sáfrány szép sárga színéért felelős – egy karotinoid, ami csökkenti a gyulladást a szervezetben, harcol a rákot okozó káros szabadgyökök ellen és védi az agysejteket. Étvágycsökkentő hatású, ezáltal hozzájárulhat a fogyás eredményességéhez. 

panaramka.ukr.net/depositphotos.com

Ellenjavallatok

Már 30 milligramm csodás hatással van az egészségre, de vigyázni kell vele, mivel lehetnek mellékhatásai. Ha egyszerre 30 milligrammnál többet fogyaszt valaki, az káros is lehet. Várandósság alatt az alkalmazása nem javasolt, mert vetélést okozhat. Azoknak sem ajánlott a sáfrány, akik idegrendszeri problémákkal, gyengeséggel küzdenek, mivel a sáfrány tompultságot, bódultságot okozhat esetükben.

Érdemes a sáfrányt beiktatni az étrendedbe, hiszen számtalan pozitív egészségügyi hatása van. Próbáld ki teaként, vagy használd fűszerként rizshez, levesekhez, de készíthetsz főzetet is belőle. A főzet receptje igen egyszerű: néhány szál sáfrányt adj forrásban lévő vízhez, hagyd állni néhány percig. A spanyol és a mexikói konyhában is jól használható. 

Neked van olyan recepted, amihez sáfrányt használsz? Oszd meg velünk itt, a cikk alatt!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

1 hozzászólás

  • Balogh Tamás
    2021.08.24., 19:32

    Kedves Kovács-Hain Zsuzsi!
    Mint biológia szakos tanár és a szép virágok hobbifotósa nagy örömmel olvastam a sáfrányról szóló cikket. A tarka sáfrány virágzása február-márciusban számomra a tavasz kezdetét jelzi. Sokat jártam fotózni az albertirsai Dolina-völgybe, ahol egy maradvány tölgyes területén csodálatos virágszőnyeg található sáfrányból.
    Egy fontos korrigálást azért tennék: A kikericsek ugyancsak gyönyörűek, viszont ősszel virágoznak (kivétel a Szársomlyón élő egyedülálló magyar kikerics) Az őszi kikerics (Colchicum autumnale) a szépsége mellett súlyos méreg, mivel sejtosztódásgátló colchicint tartalmaz és még pásztoroknak sem tanácsolták állataik legeltetését a kikericses réten. A sáfrány pedig valóban kincset érő fűszer, viszont nem a liliomfélék közé tartozik mint a kikerics, hanem a nősziromfélék családjában a kertekből is ismert íriszek rokona, nem hat, hanem csak három porzója van. Tényleg gyönyörű és a húslevest aranysárgává teszi a bibéje, és ára valóban csillagászati. Elsősorban a Crocus sativusból lett kedvelt fűszerünk. További sok örömöt kívánok a virágokban és konyhafűszerekben.

    Válasz

Írj egy hozzászólást