Rossz táplálkozási szokások, amiktől elálmosodhatsz evés után

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Rossz táplálkozási szokások, amiktől elálmosodhatsz evés után

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Ha helytelenül étkezel, akkor teljesen normálisnak gondolhatod, hogy fáradt vagy egész nap, és nem tölt fel energiával, amikor eszel valamit. Sajnos, ez egy nagyon rossz üzenet a testedtől, ugyanis a helyes étkezés után kirobbanó formában kellene érezned magadat. De mi állhat a háttérben, ha ez egyáltalán nem igaz rád?

Az emésztés nagyon megterhelő

Bár természetes dolognak vesszük, ami mindig a háttérben zajlik, valójában kifejezetten megterheli a szervezetet az emésztés. Sok energiát igényel a táplálék feldolgozása, a megfelelő vitaminok, nyomelemek elszállítása, a felesleg lebontása és így tovább. Ennek megfelelően a szervezet vért von el a vázizmokból azért, hogy az emésztésre koncentrálhasson. Mivel jár ez? A vérnyomás visszaesik, lassabb lesz a szívverés, ami máris kiváltja a jól ismert fáradtság- és lehangoltságérzetet.

De mi okozza mindezt?

Először is az, ha túl sokat eszel, hiszen ezzel automatikusan megterheled az emésztésedet. Másodsorban az, ha rosszul választod meg az ételeidet. Utóbbi problémáért leginkább a finomított szénhidrátok a felelősek, ugyanis azok nagyon gyorsan glükózzá bomlanak, megemelik a vércukorszintet, miközben ehhez a szervezet megpróbál – ám képtelen – alkalmazkodni. Mivel nem sikerül sem feldolgozni, sem kiüríteni az összes felesleget, zsír halmozódik fel a szervezetben, beindul a hízás. Ami pedig az álmosságot illeti, bonyolult kémiai folyamatok összességének eredménye, hogy a glükóz-bevitel hatására olyan hormonok (melatonin és szerotonin) termelődnek a szervezetben, amik nagy mennyiségben fáradékonyságot idéznek elő.

Az csak hab a tortán, hogy kutatók felfedeztek egy olyan neuron csoportot az agyban, amely felelős az éber állapot megőrzéséért. Kiderült, hogy ezek a sejtek gyakorlatilag inaktívvá válnak akkor, ha a vércukorszint jelentősen megemelkedik.

Fontos kiemelni azt is, hogy az étkezések utáni álmosság – különösen, ha állandósul – nem csak a helytelen táplálkozási szokásokra, hanem betegségekre is utalhat. Jellemző módon a cukorbetegség, illetve a pajzsmirigyproblémák állhatnak a háttérben, tehát legalább egy konzultációra és egy laborvizsgálatra szükség van akkor, ha nálad is állandó gond a „kajakóma”.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!