Így regenerálódj húzós edzések után – Ez a legjobb a testednek ilyenkor

Így regenerálódj húzós edzések után – Ez a legjobb a testednek ilyenkor

Címlap / Életmód / Egészség / Így regenerálódj húzós edzések után – Ez a legjobb a testednek ilyenkor

A regenerálódás nagyon fontos része a testépítésnek és úgy általában a fogyással járó mozgásnak is. Sokan úgy vélik, a cél érdekében a pihenés nem fér bele, de az igazság az, hogy hosszútávon sokkal többet árt a túledzettség, mint amennyit használ.

A regenerálódás a lelkedben kezdődik

Furcsa ezzel kezdeni a sort? Pedig az igazság az, hogy nem csak a világban, hanem a testedben is minden mindennel összefügg. Ma már aligha megkérdőjelezhető tény, hogy a stressz megannyi betegséget okoz, akkor miért ne lenne igaz, hogy a feszült élethelyzet akadályozza a fejlődésedet, a regenerálódásodat?

Egész pontosan arról van szó, hogy bár a stressz egyik legjobb levezetési módja az edzés, ha a feszültség tartósan fennáll az életedben, akkor nem fogsz tudni megfelelően regenerálódni, így pedig fejlődni.

Nyilvánvaló, hogy képtelenség minden nehéz helyzetet kizárni az életedből, és persze nem is kell direkt hanyagolnod az edzéseket, de érdemes lehet a pihenőnapokra olyan mozgásformát választanod, ami segít lelkileg is lazítani.

Jóga, meditáció, séta a kutyáddal az erdőben… Mindegyik tökéletesen működik, és ha még a megfelelő mennyiségű alvásra is tudsz ügyelni, akkor nagy lépést tettél az egészséges életmód irányába.

Hagyd meg a pihenőidőt!

A regenerálódás alapszabálya, hogy pihenőnapokat kell beiktatni, és ez akkor is nagyon fontos (sőt, akkor a legfontosabb), ha eredményes átalakulást szeretnél. Ez nyilván nem azt jelenti, hogy heti egy edzéssel csodát fogsz elérni, és a pihenőnap sem arról szól, hogy egész nap ágyban maradsz és nassolsz.

A lényeg, hogy átlagosan 2 napot kell pihentetned a megdolgoztatott izomcsoportot, de ha nagyon megterhelő volt az edzésed, akkor akár 4 nap kihagyással is számolhatsz. Nem arról van szó, hogy ennyi idő alatt nem mozoghatsz semmit! Hanem, ha volt egy nagyon kemény lábnapod, ami után a járás is nehezen megy, akkor ki kell várnod a regenerálódás idejét, és a szünetben eddz inkább a felsőtestedre.

Vagy, ha egyik nap nehéz súlyokkal edzettél, akkor az egy-két nap kihagyás után jobban jársz egy súlyzó nélküli edzéssel, pl. egy jó kis kardióval. Ha nagyon nehezen ülsz meg otthon, akkor pihenőnapokon is aktív maradhatsz, de válaszd inkább a sétát, a kirándulást, esetleg jöhet egy kis wellness, némi könnyed úszással.

Segítsd a méregtelenítést!

Ha hiszed, ha nem, a kemény edzések hatására még a méreganyagok is felgyülemlenek a szervezetedben, az anyagcsere-hulladékok tehát csak akkor tudnak kiürülni, ha segíted a regenerálódást. A sok víz fogyasztása alapvető, és biztosan a könyöködön jön ki, de ha szinte nem áttetsző a vizeleted, akkor egész biztosan több folyadékot kell innod. Ez különösen fontos akkor, ha rendszeresen sportolsz!

A masszázs is iszonyúan sokat tud segíteni, akárcsak a fürdőzés, a szaunázás, de még a korábban említett, könnyű séta is.

Lényeges figyelmet fordítanod a bemelegítésre és az edzés utáni nyújtásra is. Előbbi inkább a sérüléseket segít elkerülni, utóbbi pedig a regenerálódást készíti elő, ráadásul egyes felmérések szerint annál jobban és könnyebben erősödnek az izmok, minél nagyobb hangsúlyt fektetsz az edzés után nyújtásra.

Talán ez is a regenerálódással lehet kapcsolatban? Jó esély van rá!

Ne koplalj!

Végül, de nem utolsó sorban akkor sem szabad koplalnod, ha fogyni szeretnél, ez nagyon-nagyon lényeges szempont, ha a regenerálódásról beszélünk.

A magyarázat szerencsére egyszerű: ha a komoly erőfeszítések után nem pótolod a tápanyagokat, akkor a szervezetedet sokkban tartod, és elkezd raktározni, aminek az eredménye minden lesz, csak nem gyors fogyás.

Amiket edzés után muszáj pótolnod, az szénhidrát és fehérje. Előbbiből nyerik belső szerveink az energiát, utóbbira pedig szükség van a regenerálódás és az izomnövekedés során. Bár a szénhidráttól sokan még ma is félnek, ez a félelem teljesen alaptalan akkor, ha lassú felszívódású és megfelelő mennyiségű szénhidrát beszélünk.

Ráadásul azért is van nagy szükség rá edzés után, mert a szénhidrát támogatja a fehérje felszívódását, beépülését, egyszóval elindítja a regenerálódás folyamatát.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!