Lazíts!
Szorongás közben bizonyos izomcsoportok, amelyek a központi idegrendszer hatására tónusban vannak, az alaptónusnál feszesebbek. Ilyenek a karok hajlítóizmai és a lábak feszítőizmai. Ha ezeket az izomcsoportokat szándékosan, a természetes feszítésnél kissé hosszabban és erőteljesebben megfeszítve tartjuk, akkor oldódik a szorongásunk. Ezzel a módszerrel segíthetünk az idegrendszerünkön, hogy végigvigye az oldó folyamatot, amellyel a sima izmok is ellazulnak, melyeket akaratlagosan nem tudunk mozgatni (pl. a nyelőcső izmai).
Ezentúl ahelyett, hogy láthatóan feszült ismerősünknek azt mondanánk: „nyugodj meg”, inkább ezt a módszert ajánljuk neki. Ha tudjuk kontrollálni a feszültségünket, akkor 50%-ban képesek vagyunk meg is szüntetni.
Megkülönböztetünk aktív és passzív relaxációt. Például futás közben eljutunk egy ponthoz, amitől kezdve módosult tudatállapotba kerülünk, és könnyedén futunk, amire éberen nem lennénk képesek.






