Egy mindenkiért, mindenki egyért! 4 érv a csapatsportok mellett

Egy mindenkiért, mindenki egyért! 4 érv a csapatsportok mellett

Címlap / Életmód / Egészség / Egy mindenkiért, mindenki egyért! 4 érv a csapatsportok mellett

Nem mindig tudod magad rávenni arra, hogy egyedül kocogj, vagy hogy magányosan nézz le az uszodába? Akkor valószínűleg csapatsportot kellene keresned, el is árulom, miért!

Egy csapat tagjaként küzdeni a célért

Fontos, hogy az intenzív sport minden életkorban az egészséges életmód része legyen.

A fizikai aktivitás ráadásul sok szempontból javítja az életminőséget: egyrészt a szervezet edzettségét alapozza meg, másrészt a lélek kiegyensúlyozottságához, valamint a személyiséged fejlődéséhez is hozzájárul.

Ebben az esetben nem egyedül te vagy felelős a végeredményért, hanem a csapattal összefogva, közös munkával éred el azt.

Mit szólnál például a röplabdához, a kézilabdához, a kosárlabdához?

Szerepet játszik a személyiségfejlődésben

A csapatsportok alapja a játékosok együttes munkálkodása, amely igen komoly közösségformáló erő.

Mivel azonban önálló személyek, egyéniségek vesznek részt benne, a közös célért küzdő sportolók ugyanakkor magukra is vannak utalva a pályán. Egyrészt tehát meg kell felelniük önmaguknak, ki kell hozniuk magukból a maximumot, másrészt figyelniük kell a társaikra, állandóan keresve a csapat számára legelőnyösebb megoldásokat.

A csapatjátékok nemcsak a motoros képességeket fejlesztik, hanem az erőnlétet, az állóképességet és a gyorsaságot is, ráadásul a személyiség formálódásában szintén jelentős szerepet játszanak.

A több emberrel való együttes munka során ugyanis szükség van a társas erényekre, értékekre, amelyek nélkül a közös célt nem lehet elérni.

A valahová, valakikhez tartozás érzése

A csapatsportoknak az említett személyiségfejlesztő és élettani hatásaik mellett gyakorlati jelentőségük is van.

Megtanulhatod kezelni a különböző stresszhelyzeteket, alkalmazkodni tudsz hozzájuk, valamint gyorsabban képes leszel kiválasztani a legjobb utat az adott szituáció megoldására.

Az edzések során a figyelem megosztását ugyancsak gyakorolod, hiszen egyszerre kell ügyelni az edző instrukcióira, a játékhelyzetre, a játékostársakra, a bíró jeleire.

Ezen sportok közben elsajátítható a fegyelem, valamint a lemondás, és kevésbé jelent majd problémát a kudarcok és a sikerek kezelése.

A csapat érdekeit szem előtt tartva

Tudni kell, és el is kell fogadni, hogy kinek hol van a helye a csapaton belül. Soha nem szabad vitába szállnod az edzővel, minden esetben tisztelned kellene az instrukcióit, és nemcsak azért, mert ő tapasztaltabb e téren, hanem ezzel mutatod ki, hogy mennyire vagy csapatjátékos.

Az igazi csapatjátékos példamutató, a hibáit felvállalja, és soha nem hárítja másokra a felelősséget. Vitás helyzetekben képes mérlegelni, mindvégig a csapat érdekeit tartva szem előtt.

A valódi sportember tisztában van a saját határaival, mind a pályán, mind pedig az élet egyéb területein. A pályán alapvető követelmény, hogy mindenki becsületesen és a többiek iránti tisztelet érzésével játsszon, és ennek megfelelően kezeljék a problémás szituációkat.

A fent említett erények külön-külön is fontos szerepet játszanak az ember életében, de egymás nélkül nehezen értelmezhetők. Kiegészítik egymást, együttesen pedig segítenek megtalálni a helyes utat céljaid eléréséhez, kitágítják a perspektívádat, valamint tudat alatt újabb erények formálódását ösztönzik, egy tartalmasabb életfilozófia kialakulása révén.

Egy kis segítség

Ha még többet szeretnél olvasni a sportolásról, vagy megtalálni a neked megfelelő mozgásformát, Formáld magad! – Változtass! Segítek neked című könyvemben még több fontos infót és hasznos tanácsot olvashatsz!

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!