A bőröd minden apró cm2-én, a belsődben, az emésztőrendszeredben millió és millió mikroorganizmus lelt otthonra. Nyilván te is tisztában vagy azzal, hogy nem vagyunk egyedül, hiszen a testünk működéséhez kellenek a baktériumok, a vírusok és a gombák is. De a mikrobiomot, vagyis a teljes testfelületen, és a test belsejében élő ökoszisztémát mára ismertük ki teljesen.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
A mikrobiom és a belek
A bennünk élő mikroorganizmusok sejtszáma egyes becslések szerint tízszerese a sejtjeink számának. A belekben több száz különböző faj él, amelyek jelentős befolyással vannak a szervezetünk működésére.
- támogatják az emésztést
- segítik a tápanyagok felszívódását
- akadályozzák a rossz baktériumok és a kórokozók elszaporodását
- támogatják az immunrendszert
Az érzékeny bélflóra kialakulása születéskor kezdődik, a szülőcstornán való áthaladással és a szoptatás során felvett baktériumokkal folytatódik. Ezekből alakul ki az kezdeti egyensúly, amely egész életünkben alakul, fejlődik és nagyon kell vigyázni rá. Ezt a flórát életünk során sok dolog károsíthatja, hatással vannak rá a betegségeink, a szervezet gyulladásos folyamatai, a környezeti ártalmak, a beszedett gyógyszerek, az alkalmazott terápiák és a stressz is.
Legnagyobb hatással azonban a táplálkozásunk van a bélflóránkra. Az étkezési szokásaink, a táplálékaink meghatározzák a baktériumokat a beleinkben, az emésztőrendszerünkben, ám ez egy idő után átfordulhat, és a baktériumok igényei határozzák meg az étkezéseinket. Ettől függ, hogy fehérjére, szénhidrátokra, édességre éhezünk-e épp. A bélflóra tehát kiemelkedő hatással van a szervezet működésére, sőt még krónikus betegségeink kialakulásában is kulcsszerepe lehet.