Állandó lakótársaink a mikroorganizmusok – Mi is az a mikrobiom?

Állandó lakótársaink a mikroorganizmusok – Mi is az a mikrobiom?

Címlap / Életmód / Egészség / Állandó lakótársaink a mikroorganizmusok – Mi is az a mikrobiom?

A bőröd minden apró cm2-én, a belsődben, az emésztőrendszeredben millió és millió mikroorganizmus lelt otthonra. Nyilván te is tisztában vagy azzal, hogy nem vagyunk egyedül, hiszen a testünk működéséhez kellenek a baktériumok, a vírusok és a gombák is. De a mikrobiomot, vagyis a teljes testfelületen, és a test belsejében élő ökoszisztémát mára ismertük ki teljesen.

A mikrobiom mindenkinél egyedi

A mikrobiomot alkotó mikrobák fontos védekező funkciót látnak el, emellett pedig bioaktív anyagokat is előállítanak. A fogalmat először Joshua Lederberg, amerikai kutató alkalmazta, miközben kifejtette, hogy ezek a mikroorganizmusok milyen hatást gyakorolnak az életünkre.

Azt mindenki tudja, hogy az immunrendszerünk működéséhez elengedhetetlenek a bélrendszerben élő baktériumok, és ezek egyensúlyának fenntartása nagyon fontos. Ennél tovább azonban nem nagyon mentünk. A bennünk és rajtunk élő mikrobák vizsgálata ugyanis nem volt olyan egyszerű. A molekuláris genetikai módszerek megjelenésével azonban egy új ajtók nyíltak a mikrobiom vizsgálatára.

Kiderült, hogy ez az egyedülálló, óriási ökoszisztéma mindenkinél egyedi. Olyan, mint a fogsor vagy az ujjlenyomat. A tudósok a „második genom” elnevezést is használják rá. Érdekes, hogy a mikrobiom összetétele az egyes testrészeken különböző.

PeopleImages/istockphoto.com

A mikrobiom és a belek

A bennünk élő mikroorganizmusok sejtszáma egyes becslések szerint tízszerese a sejtjeink számának. A belekben több száz különböző faj él, amelyek jelentős befolyással vannak a szervezetünk működésére.

  • támogatják az emésztést
  • segítik a tápanyagok felszívódását
  • akadályozzák a rossz baktériumok és a kórokozók elszaporodását
  • támogatják az immunrendszert

Az érzékeny bélflóra kialakulása születéskor kezdődik, a szülőcstornán való áthaladással és a szoptatás során felvett baktériumokkal folytatódik. Ezekből alakul ki az kezdeti egyensúly, amely egész életünkben alakul, fejlődik és nagyon kell vigyázni rá. Ezt a flórát életünk során sok dolog károsíthatja, hatással vannak rá a betegségeink, a szervezet gyulladásos folyamatai, a környezeti ártalmak, a beszedett gyógyszerek, az alkalmazott terápiák és a stressz is.

Legnagyobb hatással azonban a táplálkozásunk van a bélflóránkra. Az étkezési szokásaink, a táplálékaink meghatározzák a baktériumokat a beleinkben, az emésztőrendszerünkben, ám ez egy idő után átfordulhat, és a baktériumok igényei határozzák meg az étkezéseinket. Ettől függ, hogy fehérjére, szénhidrátokra, édességre éhezünk-e épp. A bélflóra tehát kiemelkedő hatással van a szervezet működésére, sőt még krónikus betegségeink kialakulásában is kulcsszerepe lehet.

A mikrobiom és a bőr

A bőröd a legnagyobb szerved, a súlya több mint 5 kiló, és nagyon értékes szerepet tölt be, mivel a külvilággal érintkezik. Fontos védelmi funkciót lát el. Mivel folyamatosan ki van szolgáltatva a külső hatásoknak, sebezhető. A rajta élő mikroorganizmusok folyamatosan változnak, reagálnak az életünk eseményeire, a bennünket ért stresszre. Minél változatosabb a bőr mikrobiomja, annál jobban védi a bőrt a gyulladásoktól.

Fontos tehát arra törekedni, hogy a mikrobiom összetétele egészséges és változatos maradjon.

A fejbőrön is él a mikrobiom. Itt főként Staphylococcus és Propioni baktérium és élesztőgombák fordulnak elő nagyobb számban. A fejbőrön is védelmi funkciót lát el a mikrobiom, megvédi a bőrt a kórokozóktól. A fejbőr mikrobiomja nem nagyon hasonlít egyik testrész mikrobiomjához sem, teljesen egyedi.

nikkimeel/istockphoto.com

Mit tehetsz azért, hogy egészséges legyen a mikrobiomod és a bélflórád?

Bármilyen betegség üti is fel a fejét a szervezetedben, az ellene való védekezésben nagy szerepe van a bélflórádnak. Tehát betegség esetén a bélflóra helyreállítása is fontos feladat. Gondold újra a táplálkozásod, és küszöböld ki a hibákat.

Ezek segítik a bélflóra és a mikrobiom egészségét:

  • Savanyított tejtermékek
  • Sok zöldség és gyümölcs
  • Magőrlemények
  • Zöldségek, gyümölcsök
  • Adalékmentes élelmiszerek
  • Kíméletes főzési és sütési eljárások
  • Aktív testmozgás
  • A gyógyszerszedés kerülése
  • A természet közelsége
  • Elegendő alvás

Mindenkinek egyedi a mikrobiomja, ezért érdemes megismerned a sajátod… Vagyis fontos, hogy felismerd, hogyan működik a tested. Ennek tudatában sokkal könnyebben felépülhetsz a betegségekből, sőt, távol is tarthatod magadtól azokat.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!