A bőröd minden apró cm2-én, a belsődben, az emésztőrendszeredben millió és millió mikroorganizmus lelt otthonra. Nyilván te is tisztában vagy azzal, hogy nem vagyunk egyedül, hiszen a testünk működéséhez kellenek a baktériumok, a vírusok és a gombák is. De a mikrobiomot, vagyis a teljes testfelületen, és a test belsejében élő ökoszisztémát mára ismertük ki teljesen.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A mikrobiom mindenkinél egyedi
A mikrobiomot alkotó mikrobák fontos védekező funkciót látnak el, emellett pedig bioaktív anyagokat is előállítanak. A fogalmat először Joshua Lederberg, amerikai kutató alkalmazta, miközben kifejtette, hogy ezek a mikroorganizmusok milyen hatást gyakorolnak az életünkre.
Azt mindenki tudja, hogy az immunrendszerünk működéséhez elengedhetetlenek a bélrendszerben élő baktériumok, és ezek egyensúlyának fenntartása nagyon fontos. Ennél tovább azonban nem nagyon mentünk. A bennünk és rajtunk élő mikrobák vizsgálata ugyanis nem volt olyan egyszerű. A molekuláris genetikai módszerek megjelenésével azonban egy új ajtók nyíltak a mikrobiom vizsgálatára.
Kiderült, hogy ez az egyedülálló, óriási ökoszisztéma mindenkinél egyedi. Olyan, mint a fogsor vagy az ujjlenyomat. A tudósok a „második genom” elnevezést is használják rá. Érdekes, hogy a mikrobiom összetétele az egyes testrészeken különböző.
