Valószínűleg már ezerszer hallottad azt a régi mondást: „Menj aludj egyet, reggelre jobban fogod magad érezni.” Nos, egy nemrégiben a BMJ Mental Health folyóiratban megjelent elemzés szerint van némi tudományos alapja ennek a régi mondásnak, és egyértelmű kapcsolat van az időpont és a hangulatunk között. „Általában valóban jobbnak tűnnek a dolgok reggel” – áll a tanulmányban.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Ez a kutatás a boldogság vagy jólét többféle mérését vizsgálta, beleértve a hedonikus és eudaimonikus jóllétet is. A hedonikus jólét a nap folyamán átélt kellemes érzésekre utal: például arra, hogy kipihenten ébredünk, tápláló reggelit eszünk, vagy fizikailag aktívak vagyunk. Az eudaimonikus jóllét viszont olyan tevékenységekre utal, amelyek hosszú távú beteljesülést eredményeznek. Ilyen például a terápia, a gondolataink és cselekedeteink tükrözése vagy a hála kifejezése.
Mindkét jólléti tényező alapvető a boldog, teljes élethez
A nap folyamán érzett érzelmeink és hangulatunk közötti kapcsolat megértéséhez a kutatás több mint 49 000 felnőtt adatait elemezte a Londoni Egyetemről 2020 márciusa és 2022 márciusa között, hogy információt kapjon a mentális egészségről, a jóllétről és a magányról. A résztvevők különböző időpontokban kaptak értesítéseket, és arra kérték őket, hogy értékeljék érzéseiket. A kutatás egyértelmű, a nap folyamán változó mintát talált az önkéntes mentális egészség és jóllét tekintetében.

A cikk folytatódik, lapozz!