Mégis sokat számít az időjárás a koronavírus terjedésénél

Mégis sokat számít az időjárás a koronavírus terjedésénél

Címlap / Hírek / Mégis sokat számít az időjárás a koronavírus terjedésénél

A járvány végét már tudjuk, hogy az oltással érhetjük el, de az átoltottság eléréséig még van mit várni. Mi lesz addig is a nyarunkkal? Besegíthet a szárazabb időjárás?

A koronavírus-járvány különböző hullámairól általában a variációk megjelenése és az emberek fegyelmének lazulása kapcsán szoktunk beszélni. Az igaz, hogy hosszú hónapok után valószínűleg mindenkinél jelentkezik már az úgynevezett COVID-fáradtság, és senki nem olyan óvatos, mint korábban, de ciprusi kutatók szerint érdemes lenne más tényezőket is megvizsgálni, ha a terjedésekről beszélünk. Az időjárás például fontos szerepet játszhat a jelenségben.

A Nicosiai Egyetem szakértői szerint helyes, hogy az emberi viselkedés megváltozásával is kutatjuk a különböző járványhullámok megjelenését, egy olyan tényezőt azonban semmi nem vesz figyelembe, ami jócskán beleszólhat a jelenségbe: az időjárást és a klímát. 

A hőmérséklet és a páratartalom is kihat a járványra

A szakértők szerint egy járvány esetében teljesen természetes, ha évente kétszer lesz erőteljesebb, és a hőmérséklet, a páratartalom, valamint a szél segíthet megállapítani, mikor fog pontosan tetőzni.

A szakértők Párizst, New Yorkot és Rio de Janeirót vizsgálták meg. Mindegyik városban pontosan meg tudták állapítani, mikor tetőzik a második hullám úgy, hogy az időjárási körülményeket is figyelembe vették. A kutatásuk bizonyítja, hogy az évi kettő járványkilengés egy természetesen előforduló jelenség, és nagyban befolyásolja az időjárás.

Az időjárás hatása a koronavírusra
coscaron/istockphoto.com

A járvány terjedését most a nagyjából állandó átadással és felgyógyulási aránnyal adják meg, pedig kellene bele változót is vinni, ami az időjárási körülményeket mutatja. A szakértők ezt Levegőbeli Fertőzési Aránynak (Airborne Infection Rate, AIR) nevezték el. Felhívták a figyelmet, hogy ha ezt is alkalmazzák a COVID-19-re, sokkal pontosabban megjósolhatók a lehetséges kimenetelek.

Kiderült például, hogy ha ez a változó is belekerül, a Rio de Janeiróban tapasztalható második hullám teljesen másmilyenként jelent meg. Párizsban és New Yorkban nagyjából megegyező volt az időjárás, a trópusi város azonban kilógott a sorból. 

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»