Cikkünkben összeszedtük, hogy mennyit érdemes belőle enni, hogyan szépíti a bőrt, miért nem hizlal, milyen hatású a benne lévő keserű ízanyag, és mi jellemző a magjaira. Jó olvasást!
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/5 Ezért fogyaszd
Az uborka 97%-a víz, ezért 100 g uborka energiaértéke csak 9 kalória.
Tisztítja a beleket és a vesét. Magas víztartalmának, továbbá a kedvező nátrium-kálium arányának köszönhetően vízhajtó hatású. Átöblíti, tisztítja a vesét és a húgyvezetéket, kihajtja a szövetekben lerakódott vizet. A vízhajtó hatás jót tesz a szívnek is, mert tehermentesíti a működését.
Az oldódó ballasztanyag, a pektin serkenti a bélműködést, és koleszterincsökkentő hatásával szintén kedvező a szívműködésre.
Ízét több kémiai vegyület összessége adja, köztük egy keserűízanyag. Ez főleg az uborka szárvégénél fordul elő nagy mennyiségben, ezért fogyasztás és készítés előtt mindig kóstold meg, és ha kell, távolítsd el.
Az emésztést még inkább segíti a keserűízanyag. Több epefolyadék termelésére ösztönzi a májat, így megkönnyíti a zsírbontást. Különösen kedvező élettani hatása van a tartronsavnak, amely előnyös a fogyni vágyóknak, és azoknak, akik tartani szeretnék a súlyukat.
Étvágygerjesztőnek kínálhatod hosszú csíkokra vágva. Sűrű öntetbe mártogatva, joghurttal vagy íróval összeturmixolva finom, hűsítő ital.
Az uborkát mindig alaposan hámozd meg, mert a héja méreganyagokat tartalmazhat.
A magjait ne távolítsd el, mert így elvész belőle az igen fontos ballasztanyag-tartalom, és ezzel a kedvező bélműködésre gyakorolt hatás is. A benne lévő tartronsav megakadályozza, hogy szervezetedben a keményítő zsírrá alakuljon át, ezért gátolja a hízást.
Jóból is megárt a sok: ne egyél túl sokat az uborkából, mert erős vízhajtó hatása van.
Külsőleg alkalmazva hidratál és kisimítja a bőrt. Leve évezredek óta ismert természetes kozmetikum. Hidratálja a bőrt, gyógyítja az ekcémát. Aki uborkakarikát tesz a szeme alá, annak eltűnnek onnan a duzzanatok.
Magas C-vitamin tartalma serkenti a kollagén termelődését, amely rugalmassá teszi a bőrt, és gátolja a ráncképződést.
A kollagén termelődése 20 éves kor után lelassul a szervezetben, ezért megindul a ráncosodás. Emiatt érdemes sok C-vitamin tartalmú ételt, köztük uborkát is fogyasztani.
Az uborka indiai eredetű tökféle. Indiában már 5000 évvel ezelőtt termesztették. Nagy, húsos, bogyós termése van, közepén lapos, ovális magokkal. Ma két fajtáját ismerjük: a sima héjú, hosszú kígyóuborkát, és a klasszikus fürtös uborkát.
A kígyóuborkát általában fólia alatt, míg a fürtös uborkát inkább a szabadföldön termesztik. Az apróbb méretűből többféle ízesítéssel savanyúság készül: nyáron kovászos uborka, télire ecetes, vizes és csemegeuborka. Létezik egy egzotikus számba menő afrikai vad uborkafajta, a kiwano, ennek magjait ki lehet kanalazni, és az íze olyan, mintha a banán, a zöld citrom és uborka keveréke lenne.
Az uborkát ne tároljuk más gyümölcs- és zöldségfélék, pl. alma vagy paradicsom közelében, mert ezek érést serkentő etilént bocsátanak ki, amitől az uborka hamarabb megromlik.