A covid a pszichét is támadja. A pandémia mentális következményei

A covid a pszichét is támadja. A pandémia mentális következményei

Címlap / Hírek / A covid a pszichét is támadja. A pandémia mentális következményei / 2. oldal

Amióta belépett az életünkbe a Covid, nem csak annak testi tünetei terjednek járványszerűen, hanem a betegség okozta mentálhigiénés problémák is, amelyeket érdemes komolyan venni.

Milyen lelki hatásai vannak a pandémiának?

A világjárvány mentális hatásait mára komolyan kutatják, egyre több szakember tanulmányozza és figyelmeztet a hosszútávú hatásaira. A legkirívóbb példa a fiatalok, gyerekek körében mutatkozik, őket komolyan próbára tette az online tanulás és a vele járó bezártság, hiszen létfontoságú számukra a kortársak támogatása, a barátságok megélése, a világ felfedezése; mindez csorbát szenvedett és a tanulás sem a megszokott keretek között zajlott sok bizonytalanságot szülve. 

A felnőtteknél a párkapcsolatokat terhelte meg a helyzet. Ha egyik fél sincs kiegyensúlyozott lelkiállapotban, még nehezebb a kapcsolatukat biztos alapokra helyezni, jobban előtörnek a rejtett sérelmek, mindennapossá válhatnak a súrlódások. Újabb vitahelyzetet és konfliktust teremthet a megélhetés biztonságának sérülése, a bizonytalanság érzése a legtöbb embernél a munkahely kapcsán merült fel. A megélhetés veszélybe kerülése pedig tovább fokozza a pszichés állapot sérülékenységét.

Úgy néz ki, hogy a vírus egyelőre velünk marad és a hosszabb-rövidebb ideig tartó kilábalás után mindig visszatér egy újabb variánssal. Vannak, akik könnyebben veszik a helyzetet, akár már nem is törődnek vele és vannak, akik rászoktak az óvatosságra. Hogy ki mit gondol és érez a helyzettel kapcsolatban, nem mindig beszédtéma.

Liza Summer/pexels.com

Mit tehetsz a mentális egészségedért?

Szakértők szerint pedig a legtöbb, amit tehetünk lelki egészségünk megőrzéséért, az pont annak a szegmensnek a fenntartása, amely a legtöbbet sérült az utóbbi időkben: a szociális kohézió, vagyis a közösség és annak megtartó ereje. Éppen az ilyen nehéz helyzetekben fontos a család, a különböző közösségek egymást segítése, támogatása, az összefogás. Ha csak tehetjük, szervezzünk közös programokat, beszélgessünk sokat, támogassuk az egyedül élőket, mert mindez csökkenti az egyéni szorongást.

Ismerjük fel időben, ha pszichés állapotunk jelentősen romlott és kérjünk szakértő segítséget!

Ugyanígy figyeljünk a környezetünkben élők állapotára is. A mentális jóllét nagyban függ a fizika állapotuntól, így tegyünk meg mindent, hogy jó karban legyünk. Foglalkozzunk a körülöttünk történő eseményekkel, de ne váljunk hírfüggővé és alakítsuk ki a saját véleményünket.

Mindenképpen reménytelien érdemes a jövőbe nézni, de nem árt tudatosítani, hogy még nincs vége ennek a nehéz időszaknak: ennek függvényében alakítsuk ki napi rutinunkat, életmódunkat és gondoljunk arra, hogy a változtatás, az alkalmazkodás képessége egy új helyzethez nem önmagunk feladása, épp ellenkezőleg: az erősek kiváltsága.

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»