Gazdag biotermés: így növelheted természetesen a kiskert hozamát

Gazdag biotermés: így növelheted természetesen a kiskert hozamát

Címlap / Otthon / Kert és terasz / Gazdag biotermés: így növelheted természetesen a kiskert hozamát / 2. oldal

Az elmúlt években egyre többet kertészkedtem, és idén végre saját magas ágyásokkal is büszkélkedhetek.

De miért is fontos ez?

Ha pl. egyfajta paradicsomot ültetsz (esetleg csak és kizárólag paradicsomot teszel a kertedbe), akkor a komplett munkádat elveszítheted, ha valami rosszul alakul. Pl. ha megjelenik egy specializálódott kártevő, akkor az nem „csak” egy részét teszi tönkre a termésnek, hanem adott esetben az egészet. Ráadásul vígan tud szaporodni, terjedni, hiszen nem csupán néhány növény áll a rendelkezésére, hanem egy komplett kert.

Dönthetsz úgy, hogy csak paradicsomot ültetsz, de ha már legalább négy-ötféle változatot ültetsz, akkor azok között lehetnek ellenállóbb fajták, amikkel máris növelheted a sikered esélyét. Ez azonban sok tapasztalásba és fáradtságos munkába kerül. Kellenek az alapismeretek, azonban senki sem mondhatja meg előre, mi fog bombabiztosan működni ott, ahol élsz.

Biokert készítése
alvarez/istockphoto.com

Ne csak az évelőkre koncentrálj!

Praktikus és hasznos dolog évelő növényeket ültetni a kertbe, először én is arra törekedtem, hogy gyakorlatilag csak aratni kelljen a finomságokat. Ezért palántáztam sok-sok gyümölcsbokrot, évelő fűszereket, önmagukat újravető növényeket. Hasznosak és szeretem őket, de azt azért nem mondhatnám, hogy sem munkát, sem odafigyelést nem igényelnek.

A hozam növelése érdekében lényeges, hogy egynyári növényeket is ültess.

De miért olyan fontos ez? Jó példa rá az idei időjárás, amikor még májusban is azon aggódhattunk, elfagynak-e a kiültetett növények. Sajnos ez bármikor előfordulhat és lehet, hogy ami az egyik évben bőséges termést hozott, az a következőben egy az egyben el fog fagyni.

Ha nem szeretnéd, hogy üresen árválkodjon a kerted, akkor hagynod kell helyet az egynyári növényeknek is, hiszen ezeket a lakásban is palántázhatod, kiültetni pedig ráérsz akkor, amikor már valóban megengedi az időjárás. 

Természetes növényvédelem

Nem csupán vegyszerekkel lehet védeni a növényeket, erre a célra tökéletesek a különféle zárt rendszerek. Persze, ide is bekeverhetnek a kártevők, de korántsem akkor arányban és mértékben, mintha a szabad ég alatt lennének.

Az üvegházak, alagutak tökéletes alternatívát jelentenek, de izgalmas lehetőségeket kínálnak a házilag épített rendszerek is.

Amikor ötletek után böngésztem, láttam olyat, hogy a magaságyást egyfajta felnyitható ládaként építették ki: a felső, felnyitható részét szúnyoghálóval védték a kártevőktől. Ugyan az egészen apró rovarok és bogarak ezeken is bejuthatnak, a csigáktól pl. garantáltan megvédték a fejlődő növényeket.

Én idén fátyolfóliával terítettem le az ágyásokat és elégedett vagyok az eredménnyel. Azt nem állítom, hogy egy kártevőt sem látta ma fólia alatt, de nincsenek összerágva a levelek, nem tetvesednek a növények, ráadásul minden sokkal előbb fejlődésnek indult, mint akárcsak néhány házzal odébb a kertben. 

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»