Itt a bevásárlólista kezdő vegánoknak – hogy legyen mindig miből főzni!

Itt a bevásárlólista kezdő vegánoknak – hogy legyen mindig miből főzni!

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Itt a bevásárlólista kezdő vegánoknak – hogy legyen mindig miből főzni!

Egy nő életében nagyjából annyiszor kerül sor életmódváltásra, ahányszor egy új munkahely, egy új pasi vagy bármilyen új dolog megjelenik a színen – persze akkor is hajlamosak vagyunk diétázni, amikor épp minden a megszokott tempóban halad, de az sosem a hosszútávú elköteleződésről, mint inkább a gyors fogyásról szokott szólni.

Ahhoz, hogy elérkezzen az a pont, amikor tényleg minden káros étellel kapcsolatos szenvedélyünkről le tudunk mondani, valami erős, érzelmileg is jelentős behatás kell, hogy érjen minket: ez lehet egy disznóvágás, egy fájdalmas méredzkedés, egy ismerősünk betegsége vagy egy hosszantartó rossz közérzet…

Ha kezdesz megbarátkozni a gondolattal, hogy kizárd a húst és az állati eredetű élelmiszereket az étrendedből, hadd segítsek egy (kezdetben) demotiváló mondattal: akármennyire is nagy a lelkesedésed az elején, hamar feladhatod, ha nem készülsz fel eléggé a kirívó esetekre! Egy kezdő vegánnak rengeteg olyan élelmiszert kell felhalmoznia, amihez akkor nyúlhat, mikor nasizni, sütizni szeretne, vagy csak gyorsan főzni akar valamit. Gondolj csak bele: eddig egy fárasztó, borzasztóan hosszú és stresszes nap után csak bedobtad a mirelitpizzát a sütőbe – na de mit csinál ilyenkor egy vegán emberlánya?

Sajnos attól még, hogy a saját egészséged és a Föld védelme érdekében belevágsz ebbe az életmódba, nem lesz több időd, ráadásul kevesebb lehetőséged adódik csakúgy beugrani valahova és megrendelni a kedvenc kajádat (kivéve, ha a belváros közepén laksz, egy vegán kajálda mellett, de ez ugyebár nem általános jelenség), de mindez ne szegje kedved! Ez azt jelenti, hogy muszáj megtervezned a heti étrendedet – és így a felesleges kalóriabevitel is messziről elkerül!

Ahhoz, hogy tényleg minden pillanatra felkészülhess (ha megjön és csokit akarsz, vagy ha filmmaratont tartasz rengeteg mártogatóssal, esetleg ha edzés előtt kell valami gyors energiaforrás), alapos bevásárlólista kell – íme a kezdő vegánok legfontosabb, azonnal beszerzendő alapanyagai!

Hús helyett

Ha már vegánság, akkor az első lépés a hús kizárása kell, hogy legyen – szerencsénk van, hogy a 21. században élünk, hiszen tele vagyunk jobbnál jobb húshelyettesítőkkel, amik nem mások, mint a szejtán, a tofu, a Jackfruit, a tempeh, a padlizsán, a gomba, a hüvelyesek és a különböző olajos magvak!

Vigyázz: mindig nézd meg a vegán termék hátulján, hogy mennyi szója található benne – egy kis mennyiségben még nincs vele baj, de ha sokat eszel belőle, a benne található ösztrogénmennyiség könnyen befolyásolhatja a ciklusodat és rengeteg hormonális zavarnak alapot csinálhat!

Tejtermékek

Itt jön az a rész, ahol a legtöbb vegetáriánus ember kiszáll, mondván “nem egészséges kizárni a tejtermékeket is az étrendből” – cáfolj rá!

Elképesztően sok lehetőséged van így is, csak alaposabban körbe kell nézni: növényi alapú, szója-és mesterséges alapanyagmentes termékek tömkelege várja, hogy hazavidd: vegán sajtok, tejfölök, magtejek, vajak, joghurtok, finomabbnál finomabb házi receptek…

Fedezd fel az egyébként elképesztően minőségi, tápanyagdús és ízletes ‘hamis’ tejtermékeket!

Magvak és szárított gyümölcsök

Ahhoz, hogy tényleg bármikor tudj nasizni, amikor csak kedved tartja, szerezz be egy csomó (sótlan, cukormentes, natúr) kesudiót, mandulát, diót, mogyorót, lenmagot, chia-magot (készíts be chia-pudingot a gyors desszertélményért a hűtőbe) és szárított vagy aszalt gyümölcsöt zabkásák, vegán joghurtok és pudingok tetejére!

A kenyér

Rengeteg elképesztően jó recept áll rendelkezésedre; érdemes megsütnöd magadnak a vegán kenyeredet!

De ha nincs időd vagy türelmed a sütéshez, válassz teljes kiőrlésű, illetve maglisztekből készült, tejmentes termékeket, vagy szerezz be “élő kenyeret”, amit 100%-ban zöldségekből állítanak elő mindenféle liszt, cukor, mesterséges alapanyag és felesleges tartósító nélkül!

Zöldség, gyümölcs, fehérjék

Természetesen a vegán életmódba mindenféle zöldség és gyümölcs belefér, tehát ezekből válogass kedvedre, lehetőleg termelőktől!

Ahhoz, hogy a hús miatt kiesett fehérjét pótolhasd az étrendedben, töltsd fel a spájzod csicseriborsóval, babbal, lencsével, quinoával, zabpehellyel, tökmaggal, spenóttal, feketebabbal, brokkolival, mandulával, 100%-os mogyoróvajjal, amaránttal és articsókával!

Ami sokáig eláll

Fontos, hogy vészhelyzetekre is legyen otthon mindenféle egészséges, mégis két perc alatt felhasználható étel, mint a csicseriborsó (isteni hummuszt csinálhatsz belőle házilag), a szezámmagkrém (tahini), a quinoa, a barnarizs, a sűrített paradicsom, a szárított paradicsom és olívabogyó, a különböző teljes kiőrlésű-és maglisztek, és nem utolsósorban a zöldségchipsek!

Édességnek

Szerezz be minél több vegán energiaszeletet, cukormentes és magas kakaótartalmú, vegán csokit – aszalt gyümölcsökből, zabpehelyből és chia-magból pedig isteni pudingokat varázsolhatsz magadnak!

Ja, és nehogy kihagyd a ‘hamis’ csokipudingot: csak pürésíts egy avokádót, édesítsd és adj hozzá holland kakaóport – isteni csokihab lesz a végeredmény!

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!