Új munkahelyen kezdeni sosem könnyű, hiszen az embernek gyorsan kell beilleszkednie egy összeszokott csapatba úgy, hogy senkit sem ismer. Ilyenkor rövid idő alatt mutatnak be minket az összes új kollégának, mi pedig igyekszünk mindenki nevét, titulusát megjegyezni, közben pedig próbálunk megnyerő benyomást tenni. Ez idegölő lehet és ilyenkor félő, hogy idegességünk miatt nem a legjobb színben tüntetjük fel magunkat, pedig elég csak pár alapvető dologra odafigyelnünk a testbeszédünkkel kapcsolatban. Ha az alábbi öt tanácsot megfogadod, új munkatársaid garantáltan hamar elfogadnak, sőt, megkedvelnek majd!
VIDEO Napcsókolta smink, a forró estékre
1/5 Kézfogás és szemkontaktus
Azt mindenki tudja, hogy az úgynevezett „döglött hal” kézfogás sosem megnyerő, mégis kevesen alkalmazzák a helyes metódust.
A kézfogás legyen erős és határozott, de ne szorítsuk meg túlságosan a másik fél kezét, mert azt fogja hinni, hogy vagy kompenzálunk valamit, vagy egyből a dominanciánkat akarjuk kimutatni.
A szemkontaktus szintén elengedhetetlen, hiszen ha lesütött szemmel rázunk kezet, bizonytalannak és gyámoltalannak fogunk tűnni. A nevünket is határozottan, hangosan mondjuk ki, ne motyogjunk.
Egy méltatlanul alulértékelt módszer, pedig annyira magától értetődő. Ha belépsz egy helyiségbe, ahol többen vannak és mindenki rád szegezi a tekintetét, mosolyogj. Elvégre ki szeretne egy fancsali arcú emberrel megismerkedni?
Nem kell fülig érő szájjal, erőltetetten vigyorogni, hanem csak egy kedves mosolyt megereszteni. Ezzel azt sugallod, hogy helyén van az önbizalmad és kiegyensúlyozott személyiség vagy. Bemutatkozáskor is elengedhetetlen a mosoly, hiszen ez azt üzeni a másik félnek, hogy valóban örülsz a megismerkedésnek, így egyből kedvelni fog.
Húzd ki magad! Hányszor hallottad ezt a szüleidtől, tanáraidtól? Nem véletlenül. Egy összegörnyedt, behúzott vállú testtartás nem túl bizalomgerjesztő. Egyenes gerinccel kell állni és ülni is, hiszen magában a kifejezésben is benne van, hogy akkor egyenes gerincű, magabiztos, őszinte személyiségnek fogsz tűnni.
Ha állunk, ügyeljünk arra, hogy tartásunk ne legyen merev és katonás. Egyik lábunkat lazán helyezzük kicsit a másik elé, vagy mellé egy kis félterpeszben, illetve a nyakunk ne legyen görcsös, vállainkat „ejtsük le”.
Ne támaszkodjunk a falnak vagy bármilyen berendezésnek, álljunk egyenesen. Így nyugodt, laza benyomást kelt majd a kiállásunk.
Ha nincs nálunk semmi, problémát okozhat, hogy üres kezeinkkel mit kezdjünk. A legfontosabb, hogy semmiképpen ne fonjuk össze a karjainkat a mellkasunk vagy a hasunk előtt. Ez azt jelenti, hogy beszédpartnerünktől teljesen elzárkózunk, szinte védekező testtartást veszünk fel.
Karjainkat mindig tartsuk testünkkel párhuzamosan, a hátunk mögé se rejtsük a kezeinket. A zsebre tett kéz szintén udvariatlan, hogyha még friss az ismeretség, illetve ha a felettesünkkel beszélünk. Ha valamit fogunk, ne játsszunk vele, a tollat ne kattogtassuk, ne forgassuk kezünkben a tárgyat, mert ezzel csak a nyugtalanságunkat áruljuk el, illetve a másik felet is idegesíthetjük vele.
Ha egy új kollégával beszélünk, mindenképpen szenteljük neki teljes figyelmünket. Ne nyomkodjuk a telefonunkat, ne pillantsunk közben a monitorunkra, hanem csak rá figyeljünk.
Ha jó hallgatóság vagyunk, hamarabb fognak megbízni bennünk. Beszélgetés közben tartsuk fenn a szemkontaktust, fejünkkel időnként bólintsunk és ügyeljünk rá, hogy ne mocorogjunk, ne álljunk egyik lábunkról a másikra és ne toporogjunk.
Ha már jobban ismerjük a másikat, beszéd közben könnyedén megérinthetjük a karját, vállát, ezzel közvetlen, baráti hangulatot teremtve. Legyél érdeklődő, főleg, ha magáról vagy a hobbijáról beszél, hiszen ha látja rajtad, hogy érdekel az, ami számára fontos, hamar meg fog kedvelni.