Tudtad? A stressz is okozhat depressziót! (x)

Címlap / Életmód / Egészség / Tudtad? A stressz is okozhat depressziót! (x)

VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?

Köztudott, hogy egy szeretett személy elvesztése, vagy egyéb személyes tragédiák nyomán könnyen ránk támad a depresszió. Ugyancsak tartós hangulatromlást okozhat az évszakváltás, különösen a mostani, fényhiányos őszi-téli időszakban. Azt azonban kevesen tudják, hogy a tartós stressz ugyanúgy kiválthatja a depresszió tüneteit.

Amikor a stressz még „hasznos”

A stressz egy génjeinkben kódolt ősrégi program a túléléshez. Ha az ősembernek harcolnia vagy menekülnie kellett, hasznára vált az a plusz energia, amely stresszhelyzetekben felszabadul testünk tartalékaiból. Ilyenkor emelkedik a vérnyomásunk, szaporábban vesszük a levegőt, míg az emésztési és nemi funkcióink „szünet” üzemmódra váltanak. Így több erőnk marad például elfutni valamiféle veszély elől. A stressz elmúltával pedig szervezetünk regenerálódik.

A tartós stressz viszont megárthat

Baj akkor van, ha a stressz forrása nem szűnik meg, és emiatt a szervezet folyamatosan „harcra kész” állapotban marad. Már rég nem az őskorban élünk, manapság pedig nem lehet minden konfliktushelyzetből csak úgy elmenekülni, legyen az akár közlekedési dugó vagy munkahelyi, családi nézeteltérés. Ha a stresszt kiváltó szituációk állandósulnak, érthető, hogy a testünk idővel feléli energiatartalékait. Kimerülünk, amitől testi, lelki betegségek alakulhatnak ki. Így vezet a tartós stressz egy idő után akár depresszióhoz is.

Oldalak: 1 2

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/2
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!