Tudósok vizsgálták, miért nem bírják a szülők lányuk választottját

Tudósok vizsgálták, miért nem bírják a szülők lányuk választottját

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Tudósok vizsgálták, miért nem bírják a szülők lányuk választottját

Az anyós vicceknek se szeri, se száma, a vígjátékok számára pedig kiapadhatatlan humorforrás a leendő vő első, tenyérizzadós találkozása az apósával. De miért olyan törvényszerű, hogy a szülők nincsenek megelégedve lányuk választásával? A tudósok úgy gondolják, tudják a választ.

Barátnak jó volt, a pasid nem lehet A forgatókönyv ismerős: úgy érzed, álmaid pasijára akadtál rá, a szüleidnek valahogy mégis akad kivetni valója benne. Az is lehet, hogy évek óta ismerik, még kedvelték is őt, de most, hogy a kapcsolatotok új köntösben tűnik fel, hirtelen tele vannak kifogásokkal, és az addig jóravalónak tartott srác hirtelen mihaszna léhűtő lesz.
A tudósok úgy gondolják, nagyon mély evolúciós ösztön munkálkodik a szülőkben, amikor olyan párt szeretnének a lányuk mellett látni, aki annak minden igényét kielégíti, és a védelmezésére is képes.
Brit és holland kutatók közös munkájuk nyomán feltételezik úgy, hogy a szülőkben előre van programozva a rengeteg elvárás lányuk jövendőbelije iránt. Azonban, Dr. Tim Fawcett a Bristol Egyetemről úgy véli, hogy a lányok nem mindig ragaszkodnak ugyanazokhoz a követelményekhez, amiket a szüleik támasztanak, sőt.  Szerinte elképzelhető, hogy bizonyos esetekben a lányok egy kevésbé jól teljesítő partnerrel is beérik, hiszen a biztonságérzetet a szüleik pótolják a párjuk helyett.
A tudós ugyanakkor arra is rávilágított, hogy fölösleges családi viszályt szítani, amiért a szülők kifogásolják lányuk szerelmét, hiszen nem ők tehetnek a viselkedésükről – egyszerűen beléjük van kódolva, állítja.

Másként választ a két generáció


Dr. Fawcett kísérletei során számítógépes program segítségével vizsgálta, mi alapján választja ki az ideális férfit a két különböző generáció, és arra jutott, hogy a legnagyobb különbség a támogatás elvárásának mértékében van – vagyis, hogy a szülők olyan férfiakat szeretnének vejükként látni, aki maximálisan támogatja a lányukat, érzelmi és anyagi tekintetben is, míg a fiatalabb generáció választásakor ez kevésbé volt hangsúlyos szempont.
Dr. Fawcett szerint ez azt eredményezi, hogy a két generáció véleménye nem fog találkozni: a szülők olyan partnert szeretnének, aki ugyanolyan biztonságot teremt majd a lányuknak, mint ők maguk, a gondoskodó családból származó lányok azonban úgy fogják érezni, megengedhetik maguknak, hogy kevésbé támogató férfit keressenek, hiszen otthonról hozzák magukkal a biztonságérzetet. Ugyanakkor azok a lányok, akiket a szüleik kevésbé támogattak, nagyobb eséllyel keresik a biztonságot és a stabilitást egy párkapcsolatban, jól lehet, az ő esetükben a szüleiknek a partnerükkel kapcsolatban sincsenek olyan magas elvárásaik.
Az elmélet fiúkra is igaz lehet
A tudós szerint az, hogy megértették, miben gyökerezik a probléma, ami olyan sok családi konfliktushoz vezet, az első lépés afelé, hogy megoldást találjanak rá. A tudós arra is rámutatott, hogy bár a kutatás ebben az esetben kizárólag lányokra, illetve lányos szülőkre terjedt ki, valószínűleg ugyanilyen eredményre jutnának, ha azt vizsgálnák, miért nincsenek megelégedve a szülők fiuk választottjával.  

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!