7 tipp alacsony vérnyomásra

7 tipp alacsony vérnyomásra

Címlap / Életmód / Egészség / 7 tipp alacsony vérnyomásra

Az alacsony vérnyomásra általában nem szedünk gyógyszereket, de mégis van néhány dolog, amire érdemes odafigyelnünk.

Szédülés

Az alacsony vérnyomás gyakran jár együtt szédüléssel. Fontos, hogy megismerd tested reakcióját a vérnyomásod mértékére, ezért lehetőleg gyakran mérd, hogy mikor mennyi vérnyomást produkálsz. Ha szédülni kezdesz, akkor minél előbb ülj le, előzd meg az ájulást.
Ha tudsz feküdj le hanyatt, hogy a vér a fejedbe mehessen. Hasznos módszer az is, ha a fejedet ülve a térdeid közé hajtod, kezeidet összekulcsolod tarkódon és megpróbálod a fejedet úgy felfelé nyomni, hogy közben a kezeddel ellent tartasz. Így megerőlteted kicsit a fejed, ezáltal az több vérhez jut majd. 

Hányinger

Ha a szédülés nem múlik, de mellé megjelenik a hányinger érzete is, akkor haladéktalanul ülj le vagy feküdj le egy biztonságos helyre, és szólj a körülötted lévőknek, hogy rosszul vagy.  
A hányinger egy következő lépcső lehet a szédülés után az ájulás felé, ezért ha teheted, menj friss levegőre, hogy az oxigén a fejedet is kitisztítsa és így a szédülés is megszűnjön.
Ha nem teheted, akkor feküdj le vízszintesen, lábaidat emeld fel, hogy a vér a fejebe áramolhasson. Maradj így néhány percig, majd nagyon lassan és óvatosan ülj fel. Ha nem érzel szédülést, akkor próbálj meg szintén nagyon óvatosan felállni. Ha újra jelentkezik a szédülés, esetleg a hányinger is, akkor még feküdj vissza kicsit a lábemelős pozícióba.

Ájulás

Bármikor egy hirtelen mozdulattól úgy le tud esni az arra hajlamosak vérnyomása, hogy az akár ájuláshoz is vezethet. Életveszélyes helyzetek adódhatnak ebből, amire nehéz felkészülni.
Fontos, hogy tisztában legyél ezzel a jelenséggel, és ezért koordináld a mozdulataidat, és lehetőleg ne tegyél gyors mozdulatokat, például semmiképpen ne pattanj fel az ágyból egy hosszú alvás vagy pihenés után, és a székből sem kell kiugrani, ha sokáig ültél benne. 

Mozgás

Ha alacsony a vérnyomásod, akkor kifejezetten fontos számodra a testedzés.
Főleg azok a mozgásformák lehetnek hasznosak, amelyek javítják az állóképességedet, így segítenek abban, hogy olyan kondícióban legyél, hogy az alacsony vérnyomással járó tünetek ritkán vagy soha ne forduljanak elő. Ilyen sport például a futás és a gyaloglás.

Jó levegő

Különösen törekedj arra, hogy minden nap legyél valamennyit a jó levegőn. Ha mást nem, csak néhány száz métert sétálj olyan helyen, ahol nem túl szennyezett a levegő.
Ha ezt megteszed minden nap, akkor nem csak a mozgás szempontjából tettél valamit egészségedért, de a friss levegővel könnyen lehet, hogy megakadályoztál egy fejfájást vagy egy szédülést. 

Zuhany

Serkentsd vérkeringésed úgy, hogy zuhanyzás közben élénken váltogatod a hideg és a meleg vizet.
Így szíved is erősödik, akár új hajszálerek is képződhetnek, és szervezeted erősebb, ellenállóbb lesz. A szaunát is kipróbálhatod, de ha úgy érzed, hogy nem esik jól, akkor inkább azt ne erőltesd.

Odafigyelés

Nagyon fontos, hogy a környezetedben lévők tudjanak arról, hogy alacsony a vérnyomásod. Mondd el nekik, hogy emiatt akár el is ájulhatsz, és meséld el nekik élményeidet ezzel kapcsolatban.
Így ők is több információval fognak rendelkezni erről, és könnyebben a segítségedre tudnak sietni, ha esetleg szükség lesz rá.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!