Így szoktasd hozzá a gyerekeket a reggelizéshez

Így szoktasd hozzá a gyerekeket a reggelizéshez

Címlap / Életmód / Család / Így szoktasd hozzá a gyerekeket a reggelizéshez

Igaz, hogy még javában dúl a nyár és a 30 fokos hőség, de nem árt időben felkészülni a szeptemberi iskolakezdésre. És most nem a ruhatár frissítésére és a tanszerek megvásárlására gondolunk (bár ez is a fontossági sorrend elején áll), hanem valami egészen másra. A szünet alatt nálatok is gyakran megesik, hogy a család legkisebb tagjai sokáig alszanak, és emiatt aztán a reggeli észrevétlenül kimarad? Ezzel nem vagy egyedül: egy felmérés szerint a gyerkőcök 40%-a inkább kihagyja ezt az étkezést. Persze ez nyáron belefér, de mi lesz szeptembertől, amikor egy egészen más életritmushoz kell hozzászokniuk? Most megmutatjuk, hogyan tudod rászoktatni őket a reggelizésre, és milyen finomságokkal érheted el a legjobb hatást!

Energia és egészség – a reggeli varázsereje

Biztosan te sem szeretnéd, hogy a gyerekeid korgó pocakkal üljék végig az első órát, de nem csak ez az egyetlen előnye a reggelizésnek.

Persze azt már ezerszer hallottad, hogy ez a nap legfontosabb étkezése, na de tudod, milyen elképesztő hatásai lehetnek a legkisebbekre nézve?

Egy vasban, kalciumban és vitaminokban gazdag finomság biztosítja a szükséges napi táplálékbevitel harmadát, aminek köszönhetően sokkal energikusabbnak érezhetik magukat.

Sőt, egy felmérés azt is kiderítette, hogy azok a gyerekek, akik naponta reggeliznek, sokkal jobban koncentrálnak az iskolában, és a tanulással is kevesebb gondjuk akad.

Arról nem is beszélve, hogy a túlsúly ellen is bevált módszer. Hiszen míg a kihagyott reggeli ahhoz vezet, hogy a gyerekek a nap további részében többet esznek, addig az egészséges étkezés órákig elmulasztja az éhségüket.

A csapatmunka hasznos motiváció

A gyerekek imádják utánozni a szüleiket, legyen szó öltözködésről vagy viselkedésről – és ez az étkezés terén sincs másképp.

Mostantól nem kell varázs-recepteket keresgélned, hogy végre sikerüljön rávenned a legkisebbeket a reggelizésre; elég, ha te is csatlakozol hozzájuk az asztalnál.

Sokszor előfordul ugyanis, hogy a gyerekek azért nem esznek ébredés után, mert a szüleiknél sem igazán tartozik bele a rutintevékenységek közé. Ezen kívül az is sokat segíthet, ha előző nap együtt mentek el a boltba kiválasztani, mi legyen a másnapi reggeli.

Ha úgy érzik, hogy ők is dönthetnek az étrend összeállításában, és még az elkészítésben is segédkeznek, máris szívesebben ülnek le az asztalhoz ébredés után.

Persze azért figyelj oda arra, hogy ne csokoládé és cukorka kerüljön a kosárba „reggeli” néven.

Nincs többé unalmas reggeli!

Még a legunalmasabb elfoglaltságokat is fel tudja dobni az, ha észrevétlenül belecsempészel egy kis játékot. Mi lenne, ha ezt a módszert bevetnéd az étkezéseknél is?

Például minden reggelizésnél adj pontokat a gyerekeidnek, ha tényleg mindent megettek a tányérjukról, és jutalmazd plusz pontokkal, ha még az is szó nélkül elfogyott, amit egyébként nem igazán szeretnek.

Persze mindenképpen kell egy főnyeremény, amire „beválthatják” a megszerzett végösszeget: esetleg palacsinta a hétvégén? Vagy csokoládé öntettel díszített epres muffin?

Akár egy délutáni kirándulás is szóba jöhet; bármi, amit a gyerekeid imádnak, és továbbra is motiválja őket a reggelizésre.

Váltsd le a szokásos reggeliket!

Na és mi a helyzet akkor, ha hiába próbálod bevetni a korábbi tippeket, a gyerekeid folyton csak azt ismételgetik, hogy ilyen korán még egyáltalán nem éhesek?

Ez esetben sincs veszve a dolog, egyszerűen csak váltsd ki a reggelit egy egészséges smoothie-val!

Szeletelj fel kis darabokra egy almát és egy banánt, majd öntsd bele a turmixba. Adj hozzá 3 dl tejet és egy evőkanál mézet (a még édesebb aromáért), és már kapcsolhatod is be a gépet.

Mindössze néhány percet vesz el a rutinodból, és a gyerekek nem csak szívesen fogyasztják reggeli helyett, de biztosítja számukra a lendületet is. És még akár útközben is megihatják!

Életritmus-átalakítás indul

A legtöbb kisgyerek azért nem kívánja a reggelit, mert ébredés után egyszerűen még nem érzik magukat éhesnek.

Szerencsére nem kell belenyugodnod ebbe a problémába: válassz ki egy megfelelő időpontot a napi első étkezéshez, például fél órával azután, hogy kibújtak az ágyból.

Ekkorra már valószínűleg ők is szívesen ennének pár falatot, és ha ezt beilleszted a rutinjukba, idővel teljesen hozzászokik majd a szervezetük. Ez pedig kifejezetten jól jön az iskolai időszakban!

Mindegy, hogy a nyári szünet alatt később ébredtek, mint az iskola időszak alatt, ugyanis fél óra, és garantáltan megéheznek majd egy kis finomságra.

Válaszd a változatosságot!

A csakis szénhidrátból álló reggelik – mint például a baguettek vagy a pirítós – képesek 1-2 órán át tartó energiával felpörgetni a gyerekeket.

Ellenben egy kutatás szerint azok a fogások, amik megfelelő mennyiségű proteint, zsírt és szénhidrátot tartalmaznak, több órán keresztül stabilan tartják a vércukor szintet.

Persze a változatos étrend legalább ilyen fontos, úgyhogy a legjobb, ha folyamatosan kipróbáltok néhány újdonságot.

A szakértők leginkább a halat, tojást, száraz babot, alacsony zsírtartalmú tejet, sajtot és joghurtot ajánlják, de a gabonafélék, a zöldségek és a gyümölcsök is mindig tökéletes választásnak bizonyulnak!

Persze szerencsére ez még nem jelenti azt, hogy időnként ne férne bele egy csokis gofri vagy egy hatalmas, lekváros palacsinta.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!