A Floridai Egyetem kutatócsoportja 50 éves holdtalajt használva csíráztatott ki zöld hajtásokat – és sokkolta őket az eredmények.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
A NASA hatszor küldött űrhajósokat a Holdra – és ezeknek az égi kirándulásoknak köszönhetően a tudósok itt a Földön többet megtudhattak arról, hogyan lehet fenntartani az életet a világűrben. Legutóbb a Floridai Egyetem kutatócsoportja az Apollo-küldetések során gyűjtött talajból termesztett növényeket. Eredményeik segíthetnek nekünk jobban megérteni, hogyan lenne lehetséges táplálékot és oxigént termelni a Holdon.
A tudósok magokat ültettek a talajba, amelyet az Apollo 11, 12 és 17 űrhajósai gyűjtöttek be 1969 és 1972 között. Vizet adtak hozzá, tápanyagot, valamint fényt, és a magból ehető tavaszi salátát növesztettek. Ez a „holdkert” mindössze 12 grammnyi szennyeződéssel nőtt ki a NASA gyűjteményéből.
A csapat kezdetben szkeptikus volt a növények kihajtását illetően, mivel a talaj az űrből származik. “Meglepődtünk az eredményen. Ezt nem tudtuk volna előre megjósolni” – mondta Anna-Lisa Paul professzor, a tanulmány társszerzője. „Ennek a kísérletnek az eredményeiből azt tudtuk meg, hogy a holdtalajok nem szakították meg a növények csírázásában szerepet játszó hormonokat és folyamatokat.” A kutatás eredményei segítettek meghatározni, hogy a kutatók miként fejlődhetnek a jövőben az űrben és az űrből. „A növények segítettek megállapítani, hogy a Holdról visszahozott talajminták nem tartalmaztak kórokozókat vagy más ismeretlen összetevőket, amelyek károsítanák a szárazföldi életet” – tette hozzá Paul.