Ilyen a normális folyás a ciklusod alatt – árulkodik az egészségedről!

Ilyen a normális folyás a ciklusod alatt – árulkodik az egészségedről!

Címlap / Életmód / Egészség / Ilyen a normális folyás a ciklusod alatt – árulkodik az egészségedről!

Van egy téma, ami még sokszor a nők között is tabu: ez a hüvelyfolyás. Azonban hiába tabu, a hüvelyfolyás teljesen normális dolog és sokat elárul a ciklusodról, az egészségedről és a termékenységedről is.

A méhnyakról már biztosan hallottál. Testünk ezen része a méh folytatása, amely gyakorlatilag belelóg a hüvelybe. Ez tágul ki, mikor születik a kisbaba, ezen keresztül folyik a hüvelybe, majd a külvilágba a hüvelyfolyás, a menstruációs vér és bizony innen vesz mintát az orvos is, amikor elmész rákszűrésre. A méhnyaknak rengeteg fontos funkciója van, többek között a termékenységgel hozható szoros összefüggésbe. 

Hogyan befolyásolja a méhnyak a termékenységünket?

A méhnyak mirigyei termelik a méhnyaknyákot, azt, amit te hüvelyi folyásként látsz a bugyidon, a wc-papíron, vagy éppen a tisztasági betéten. Érdekességként meg kell említeni azt is, hogy a méhnyak nincs mindig ugyanabban a pozícióban sőt, nem is ugyanannyira nyitott. A helyzete és a nyitottsága is annak függvényében változik, hol jársz éppen a ciklusodban. Ezek után talán már nem meglepő, hogy a hüvelyfolyás is állandóan másmilyen, és éppen ezért sokat elárul mind az aktuális egészségedről, mint a termékenységedről.

Lényeges megemlíteni, hogy a ciklusod változásait csak akkor tudod követni, ha nem alkalmazol semmilyen hormonális fogamzásgátlást.

Ezek ugyanis számos ponton beavatkoznak a természetes hüvelyflórába, többek között abba is, milyen a folyásod. Fogamzásgátló mellett jellemző módon nincs, vagy csak nagyon minimális a folyás és általában ugyanolyan egész hónapban. Leszámítva azt a helyzetet, ha esetleg valamilyen fertőzésed van.

vvmich/istockphoto.com

Lássuk közelebbről, mit tudunk a méhnyakunkról a ciklus tekintetében

A méhnyak a ciklus elején, tehát amikor elmúlt a menstruációd, zártabb, keményebb lesz, és lejjebb helyezkedik el a hüvelyben. Ahogy jön a termékenység csúcsa, avagy az ovuláció, a peteérés, a méhnyak fokozatosan felhúzódik és nyitottá, valamint puhává válik. Ezt sajnos nem igazán tudjuk otthoni körülmények között ellenőrizni, bár azok, akik a természetes és hormonmentes fogamzásgátlás mellett döntenek, idővel megtanulják észlelni ezeket a változásokat. 

Miért történik ez az izgalmas változás a testünkben?

A természet csodálatos kitalálta: amikor termékenyek vagyunk, fontos, hogy a méhszájunk megnyíljon, ezáltal lehetőséget nyújtson a spermiumoknak ahhoz, hogy eljussanak a petesejthez. A méhnyak felhúzódása pedig azt biztosítja, hogy a behatolás mélyebb, ezáltal még biztosabb lehessen. Már ez is nagy segítség lehet a megtermékenyítés szempontjából, de van itt még valami! Az ovuláció idején a méhnyak másfajta váladékot, nyákot kezd el termelni. Ez a nyák leginkább tojásfehérjére hasonlít, nyúlós, síkos.

Talán azt gondolod, azért ilyen, hogy még könnyedebbé tegye a behatolást, de nem csak erről van szó. Ez az anyag barátságos közeget teremt a spermiumok számára, támogatja előrejutásukat és még táplálékot is biztosít számukra. Ezért van az, hogy – még ha nem is az ovuláció napján történt az együttlét – a spermiumok még napok múltán is elérhetik a céljukat, holott a petesejt csupán 8-12 órán keresztül termékenyíthető meg. Mindennek az egyik alapfeltétele az, hogy ez a barátságos közeg, ez a síkos nyák a spermiumok rendelkezésére álljon.

Deon Black/pexels.com

Hogyan változik a ciklus alatt a nyáktermelés?

Ahhoz, hogy ezt a termékeny időszakot minél pontosabban meghatározhasd, nagyon sok mindenre tudsz még figyelni. Ilyen az említetteknek megfelelően a méhnyak helyzete, állaga, a folyás milyensége, vagy éppen a testhőmérséklet változása. Sőt, egyes nők pecsételő vérzést, hasfeszülést, menstruációszerű görcsöket, vagy éppen puffadást tapasztalnak az ovulációjuk idején.

Sokat jelent az is, ha követed, miként változik a nyáktermelésed. A ciklusod elején és végén a nyák inkább ragacsos, savas kémhatású, nem túl lágy állagú, ez nem kedvez a spermiumoknak. Ahogy haladunk a peteérés felé, a nyák kezd egyre síkosabb és bőségesebb lenni, a csúcspont a peteérés ideje. Utána pedig ugyanez történik, csak visszafelé. Egyre kevésbé lesz nyúlós a nyák és keveredik hozzá ismét a savasabb, ragacsosabb, krémesebb, tejszerűbb folyás. A hüvely érzetre szárazabb lesz, ahogy egyre inkább közeledik a menstruáció ideje. 

Ebben semmi kóros, undorító nincs, ez a normális női ciklus része, ami egy teljesen természetes folyamat. A tested egészséges működésének része. Azért is olyan fontos figyelemmel kísérned, mert minden apró változás figyelmeztet arra, hogy valami nem úgy alakult az adott hónapban, ahogy kellene és adott esetben nőgyógyászati kontrollra lenne szükséged. 

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!