5 nevelési stratégia, ami segít az extra szenzitív gyerekeknek

5 nevelési stratégia, ami segít az extra szenzitív gyerekeknek

Címlap / Életmód / Család / 5 nevelési stratégia, ami segít az extra szenzitív gyerekeknek

Az extra szenzitív, más néven erősen empatikus gyerekek kivételes képességekkel rendelkeznek, ami igazi áldás lehet – feltéve, hogy megtanulják helyén kezelni adottságaikat. Az extra szenzitív gyerekek mélyebben élik meg az érzelmeiket, és sokkal empatikusabbak mások felé is, éppen emiatt azonban gyorsan túl is telítődnek: a zajok, az ingerek vagy a feszültséggel teli környezet gyorsan megterheli őket, ami akár úgynevezett meltdownokban is végződhet, amit sokan hibásnak hisztiként azonosítanak.

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Egy Asperger-szindrómás kislány anyukájaként megtanultam, hogy mik azok az eszközök, amelyek segíthetnek, hogy a környezetére fokozottan érzékeny gyermekemet kevesebb stressz érje, és igyekszem számára is megtanítani azokat a stratégiákat, amikkel kiegyensúlyozottabb maradhat a mindennapokban. Az alábbi eszközök nekünk sokat segítettek.

Hozz létre nyugodt és biztonságos környezetet

Az érzékeny gyerekek számára különösen fontos a harmonikus, kiszámítható közeg. A zsúfolt, zajos terek vagy a feszültségek könnyen stresszt válthatnak ki belőlük. Fontos megérteni, hogy egy hiperszenzitív gyerek számára egy átlagos felnőttnek semleges közeg, például egy bolt is rengeteg ingert jelent.

Ezért, ha a lányommal megyek bevásárolni például óvoda után, igyekszem hagyni neki egy szusszanásnyi időt: az oviban is sok inger éri, rögtön ezután áttenni egy másik, ingerteli környezetbe túlterhelő lehet neki.

Ehelyett az oviba érkezéskor elmondom neki, hogy boltba fogunk menni, de előtte sétálunk egyet a parkban, vagy hintázunk kicsit a játszótéren. Ez segít neki felkészülni arra, hogy mi fog történni, ugyanakkor hagy egy kis időt a töltekezésre egy csendesebb környezetben, és persze a biztonságot adó jelenlétemben.

Tapasztalatom szerint a hiperszenzitív gyerekeknek otthon is érdemes olyan sarkot kialakítani, ahol visszavonulhatnak, ha túlterhelődnek. Ez lehet egy olvasósarok, egy nyugodt kis kuckó vagy egy csendes szoba. Az én lányom például kimondottan igényli a társaságot, otthon is szeret a közelemben játszani, de időről időre segít neki, ha visszavonulhat és kicsit a maga csendességében lapozgathat egy könyvet.

Extra szenzitív gyerekek
pexels.com

Oldalak: 1 2 3 4

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/4
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!