„Mekkora hülye vagyok!”, „Szokás szerint már megint elrontottam…”, „Persze, én már csak ilyen lúzer vagyok.”, „Á, én erre nem vagyok jó!” – ismerősek ezek az önostorozó mondatok? Akkor ideje átvenned az uralmat a belső hangod felett! Íme néhány egyszerű módszer, ami segít egészséges szinten tartani az önkritikád.
VIDEO A legerősebb csillagjegy párosok, akik tökéletes házastársak lesznek
1/5 Önkritika – Mikor egészséges és mikor káros?
Mindannyian rendelkezünk önkritikára való hajlammal, és ezzel nincs is semmi gond. Ha azonban ez a kritika rendszeresen negatív, folyton megkérdőjelez és bíráskodik, könnyen megmérgezheti tulajdonosa lelkét, elméjét, majd szép lassan a testét is, ami betegségekhez vezet.
Amikor átbillen a mérleg nyelve, és az önkritika negatív gondolatok sorozatához vezet, észbe kell kapni. Ez a belső negatív hang ugyanis ilyenkor egyenes út az önbecsülés rombolásához – ahhoz a kevéshez is, ami van. Hiszen azok az emberek, akik folyamatosan bombázzák magukat belülről, feltehetőleg azért teszik, mert az önértékelésük eleve alacsony. Az egészséges önbizalom és önszeretet helyett a folyamatos önostorozást választják. A megoldás nem a hang kiiktatásában rejlik, hanem a szemléletváltásban!
Minden nap mondogasd magadnak: csodálatos vagyok, egyszeri és megismételhetetlen. Hidd el, az vagy!
Fedezd fel a benned rejlő belső szépséget, és engedd kibontakozni.
Ehhez egy nehéz, de egyenes út az önismeret. A lényeg, hogy tölts magaddal minőségi időt, például jógázz vagy meditálj! Ilyenkor tudatosítsd magadban, hogy most csak te vagy a fontos.
Önmagad folytonos kritizálása helyett hallgasd csak meg, miket is mondasz magadról! „Mekkora hülye vagyok!”, „Szokás szerint már megint ezt és ezt csináltam…”, „Persze, én már csak ilyen lúzer vagyok.”, „Á, én erre nem vagyok jó!”.
Beszélj tisztelettel és szeretettel magadról!
Nem csak a magadhoz való hozzáállásod fog változni, hanem mások is elkezdenek majd tisztelni és hinni benned. Csak az egészséges, előremutató önkritikát tartsd meg!