A máj szerepe
A zsír, szénhidrát és fehérje-anyagcserében egyaránt fontos szerepet játszik a májunk. Itt termelődnek a vérfehérjék, a májsejtekben történik az epekiválasztás. Amikor túl sok tartósítószert, fehér lisztet, keményítőt, cukrot, káros anyagokat juttatunk be a szervezetünkbe, ezek nehezítik a máj működését, lassítják az epe elfolyását. Így a májra nyomás helyeződik, mely akadályozza a természetes működését. Nemcsak a táplálkozás befolyásolhatja negatívan, hanem egyéb életviteli tényezők. Úgy, mint a stressz, rohanó életmód, alváshiány, túlzott alkohol és gyógyszerfogyasztás. Ennek elkerülése érdekében szükséges a salaktalanítás.
Zsírégetés
A máj szervezetünk legfőbb zsírégető szerve, azonban ha túlterheljük, túlságosan elfoglalttá válik a méreganyagokkal vívott harcában, így nem lesz már energiája a zsírégetésre. Felmérések szerint az emberek 15%-ának lassú a májműködése, ami pedig hozzájárul a súlygyarapodáshoz. Méregtelenítő funkciójának ellátásában az epe képződése és rendszeres kiürülése rendkívüli fontossággal bír.
Nagyjából naponta 1 liter epét termel és ürít ki, mely egyben vivőanyaga is a testből hatékonyan eltávolítható mérgeknek. Az epében lévő méreganyagokat az elfogyasztott táplálékban lévő rostok kötik meg és ezzel megakadályozva, hogy azok a bélfalon felszívódva visszajussanak a szervezet belső részébe. A máj detoxikációja akkor zavartalan, ha a méregtelenítő enzim készlete tökéletesen működik.
Testi tünetek
A májunk sokféleképpen képes jelezni, ha túltelítődött méreganyagokkal. Működési zavara táplálékfelszívódási rendellenességből is kiindulhat. Előidézhet viszkető, hólyagos kiütéseket, ekcémát, a háton, vagy egész testen kialakuló kínzó viszketést is. Éppen ezért a legtöbb bőrgyógyászati problémát belsőleg érdemes kezelni, hiszen onnan indul a probléma. Minden más csak tüneti kezelés. Mikor már képtelen a folyamatos méregtelenítésre, a bevitt mérgek elkezdenek kicsapódni a bőrünkön, legtöbbször ekcéma formájában.
Májtisztítás
Rengeteg könyv szól a tökéletes májtisztításról, mégis a legtöbb önmagában haszontalan. Életmódbeli változtatásokra kell törekedni, mert hosszútávon csak ezek jelentenek majd megoldást. Ezek lehetnek:
- Alkoholfogyasztás csökkentése
- Tartósított élelmiszerek kerülése
- Zsíros ételek fogyasztásának csökkentése
- Fehér liszt és fehér cukor kerülése
- Min. napi 30 perc mozgás
- Kevesebb só fogyasztása
- Több rostfogyasztás
Májkímélő étrend
A legfontosabb tényező, hogy törekedjünk a minél „tisztább” étrendre és ez nem valami divatos étkezést takar. Kevesebb készétel, melyek tele vannak tartósítószerekkel, adalékanyagokkal és még egy sor olyan méreganyaggal, melyekről jobb, ha nem tudunk.
A „tiszta” étkezés annyit tesz, hogy természetes alapanyagokból állítjuk össze napi étrendünket.
Szerepeljen benne sok zöldség, hús, mértékkel tejtermék és gyümölcs. Utóbbi fogyasztását azonban érdemes korlátozni, hiszen a túlzott cukorfogyasztás (még a gyümölcscukor is!) kedvez a Candida gombának, mely szintén bőrkiütéseket produkálhat. Együnk zsírban szegény, rostban és C-vitaminban gazdag ételeket a megfelelő emésztés érdekében. Kifejezetten jót tesznek a zöld színű zöldségek, az avokádó, a grapefruit, de a mustármag is hatásos lehet a méregtelenítésben.
Májtisztító gyógynövények
Léteznek olyan gyógynövények, mely bizonyítottan hatásosan tisztítják a májat. Ilyenek a:
- Máriatövis: segíti a májsejtek regenerálódását, megszünteti a gyulladást és a rákos sejtek megsemmisítésében is segít.
- Édesgyökér: óvja az emésztőrendszer és máj egészségét is, hatékony méregtelenítő
- Görögszéna: erős antioxidáns, melyet már az ókorban is ismertek. Felgyorsítja a máj sérült szöveteinek gyógyulását.
- Lósóska: Vér-és májtisztító, fokozza az epetermelést, javítja a máj működését, ezáltal a mérgek gyorsabban távoznak a szervezetből.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!