A barátaim között mindig is jól éreztem magam, és gyanítom, hogy ők is szívesen töltik az idejüket az én társaságomban. Szerencsés vagyok, de az is lehet, hogy ösztönösen kerestem a barátaimat. Pszichológusok és boldogságkutatók úgy tartják, a mentális egészségünk és a boldogságunk kulcsa, hogy olyan emberekkel vegyük körül magunkat, akiket szeretünk. Bár egyre nehezebb fizikailag időt teremteni arra, hogy a barátaimmal lehessek, de amikor együtt vagyunk az újító erővel bír!
Egy 2000 fős, tinédzsereket és az ő szociális kapcsolataikat vizsgáló amerikai kutatás azt elemezte, hogyan terjed a hangulat a fiatalok és a hozzájuk kötődő emberek körében.
A boldogság és a szomorúság is fertőző lehet
A barátaink jókedvűvé tehetnek – állítja a nemrég megjelent kutatás, de ez nem jelenti azt, hogy a szomorkás hangulatban lévő haverokkal nem kellene találkoznunk. A tanulmány azt állítja, hogy ez a hatás nem elég erős ahhoz, hogy depresszióssá váljunk tőle, bár kétségkívül a rossz hangulat is vírusszerűen terjed. Barátunk jókedve kb. 11 százalékkal növeli az örömünket, a szomorúság érzése pedig szinte kétszer olyan erősen jelentkezik bennünk.
A tizenévesek számára rendkívül fontosak a barátok, az ismerősök, ezért is fontos, hogy bátorítsuk őket a minél több, kiegyensúlyozott, mentálisan egészséges baráttal való kapcsolat kialakítására. Persze mindenki kerülhet olyan helyzetbe, amiből nem könnyű egyedül kiszabadulni. Ilyenkor nélkülözhetetlen egy támogató barát, aki meghallgatja, és segít megoldást találni a problémára.
Nemcsak a vidámságot és szomorúságot, de a viselkedési és életmód faktorokat is vizsgálta a felmérés – a dohányzás, az alkoholizmus, az elhízás, a fitnesz szokások és a koncentrációs képesség a szociális hálónkra a való életben és az online világon keresztül is kiterjed.
Ebből a kutatásból kiderült, hogy a barátok miként hatnak egymásra, illetve segített rájönni arra is, hogy a barátok közötti hasonlóság valójában azt jelenti, hogy az emberek a hozzájuk hasonló tulajdonságokkal rendelkező társaikhoz vonzódnak. A fiatalokat a legjobb barátaikról kérdezték.
Tedd meg magadért – tedd meg a barátaidért!
Néhány depresszióhoz kapcsolódó tünet, mint a fáradtság, érdektelenség, tehetetlenség érzés, ugyanezt a mintát mutatta. Azaz ha egy barátunk nehéz időszakon megy keresztül, természetesnek tűnik, hogy átérezzük a fájdalmát, és nem maradunk távol tőle. Az azonban, hogy ezek a negatív érzések ennyire könnyen átragadjanak a szociális hálónk más tagjaira is, fontos egészségügyi hatással lehet ránk.
A klinikailag igazolt depresszió ugyanakkor nincs hatással a depressziós személy barátainak a hangulatára. Ahhoz, hogy nekünk és a barátunknak is jókedve legyen a legjobb, ha olyasmit csinálunk, amit mindketten élvezünk. S ha ez már jól megy, vonjunk be más barátokat is, hogy terjedjen a jókedv.