Az „irodai szék-fenék” egy egészségügyi aggály, amiről egyre többen beszélnek a közösségi médiában, főleg a TikTokon. A túl sok ülés az egészségügyi szakemberek szerint valóban okozhat elváltozást, és így problémákat is, de nem feltétlenül abban a formában, ahogy azt a rövid videók és posztok alapján gondolnánk.
Az “irodai szék-fenék” kifejezés széles körű vitát váltott ki a tartalomkészítők között, akik azt találgatják, hogy a munkahelyi ülés okozhatja-e az ember fenékizmainak elgyengülését, és hogy vajon ez egy látható, és az egészségre kiható változás-e.
Evan Johnson, a NewYork-Presbyterian Och Spine Care ambuláns fizikoterápia igazgatója egy interjúban elmondta, az irodai szék-fenék egy gyakori kifejezés, amelynek nincs igazi orvosi jelentése vagy meghatározása. A hosszabb ideig tartó ülés azonban minden bizonnyal hatással lehet a fenekedre, és az egészségedre is.
Amikor a test ülőmunkát végez, az izmok – beleértve a farizmokat, de a deltaizmokat, mellizmokat, combfeszítőket és egyebeket is – nem vesznek részt a munkában, ez pedig idővel ez gyengülést okozhat. A meggyengült izmok közé zsírszövet is beszivároghat, tette hozzá Johnson, ami kevésbé rugalmassá teszi őket.
A hosszas ülés okozhatja az izmok megváltozott megjelenését is Johnson szerint. Az emberek különösen akkor vehetik észre az irodai szék-feneket, amikor a gluteus maximus – amely a legnagyobb keresztmetszeti felülettel, vagyis izomtérfogattal rendelkezik a testben – csökkenni kezd.
„Az egész napos ülés az izom edzés nélkül azt eredményezi, hogy az izom veszít tónusából és végül formájából” – mondta Johnson. „Ez lapos feneket, vagy nagyon puha, húsos feneket eredményezhet, ha az izmot zsírszövet helyettesíti.”
A túlzott ülés szintén okozhatja az izmok megrövidülését vagy megfeszülését, tette hozzá Bach, ami megváltoztatja a megjelenésünket. „Ennek hatása az, hogy a testünk hajlamos a szék alakjához idomulni” – mondta.
Az ülés károsítja a farizmokat?
Johnson szerint szerencsére a hosszabb ideig tartó ülés általában nem károsítja közvetlenül a farizmokat. A gyenge farizmok azonban idővel problémákhoz vezethetnek, beleértve a comb és a hát egyéb izmainak megterhelését is.
Technikailag, ha valaki hosszú ideig ugyanabban a pozícióban ülne, lehetséges, hogy a fenékcsontjai túl nagy nyomást gyakorolnának a farizmokra, mondta Bach. Ez azonban meglehetősen ritka.
A halott fenék szindróma
Azonban, ha valakinek a hosszú ideig tartó ülés miatt fájdalmai vannak, akkor elképzelhető, hogy „halott fenék szindrómában” szenved. Az üléstől mélyen a fenékben jelentkező fájdalmat okozhatja isiász vagy egy másik farizomzat ínsérülése (tendinopátia). Ez utóbbit általában „halott fenék szindrómának” nevezik – mondta Johnson. De a „halott fenék” tünetei utalhatnak gluteális amnéziára is, vagy az izmok összehúzódási képességével kapcsolatos problémákra, amit szintén a hosszas ülés vált ki.
„Az izomaktiválás annál könnyebb, minél többet gyakoroljuk” – mondta. „Ha egész nap ülsz, nem aktiválod az izmaidat, és ennek az lehet a hatása, hogy amikor használod őket, nem biztos, hogy olyan megbízhatóan működnek, mint korábban.”
A „halott fenék szindróma” zsibbadással, bizsergéssel és fájdalommal járhat. Ha ezeket a tüneteket tapasztalod, érdemes beszélni egy egészségügyi szakemberrel.
Nyitókép: jacoblund/istockphoto.com