A dietetikus szerint: így lesz húsvétkor is egészséges a menü

A dietetikus szerint: így lesz húsvétkor is egészséges a menü

Címlap / Életmód / Táplálkozás / A dietetikus szerint: így lesz húsvétkor is egészséges a menü

Húsvétkor hazánkban nagy hagyománya van annak, hogy ízletes sonkák, tojásos finomságok, kalácsok és sütemények lepjék el az ünnepi asztalt. Viszont, mint minden nagyobb ünnep, a húsvét is magában hordozza a túlevés veszélyét és a felszedett plusz kilókat.

Ezt legkönnyebben megfontolt vásárlással és egészséges fogásokkal kerülhetjük el. Ha tehát idén te is egy átgondolt és tápláló menüsorra vágysz, csak kövesd Taller Laura dietetikus tanácsait.

Milyen sonkát válasszunk, és hogyan fogyasszuk, hogy egy kiegyensúlyozott étrendben is megállja a helyét?

Fontos tudni, hogy a sonkák között igen nagy különbség van. Ha a minőségre törekszünk, akkor keressük a hagyományosan pácolt, hosszú ideig érlelt és füstölt parasztsonkákat, és kerüljük a „gyorspácolt” és „füstölt ízű” termékeket. A termék választásakor a legfontosabb, hogy ismert, megbízható helyen vásároljunk. Ha van egy bevált hentesünk, akkor ő lehet a segítségünkre.

Ha magunk választjuk, akkor a lejárati idő mellett arra is figyeljünk, hogy ne legyen túl kemény, beszáradt a sonka, illetve nyomás nélkül ne eresszen levet. 

A hagyományos, nyers füstölt sonkát főzésig szellős, hűvös helyen kell tárolni, majd lassú tűzön a kilogrammal megegyező ideig kell főzni. Természetesen a húsvéti sonka megállja a helyét a kiegyensúlyozott táplálkozásban. A hagyományos sonkák zsírosabbak, így ha valakinek az elfogyasztott kalória mennyiségére figyelnie szükséges, akkor a zsírosabb részekkel csínján bánjon. Mindenképpen fogyasszunk mellé sok zöldséget és valamilyen rostban gazdag kenyeret, itt gondolok például a teljes kiőrlésű lisztből készült kenyerekre.

Liliboas/istockphoto.com

Mire figyeljünk a tojás vásárlásakor és tálalásakor?

Tojás vásárlásakor arra szükséges figyelnünk, hogy ne vásároljunk sérült, törött héjú tojást, csak tisztát, épet és frisset vegyünk. Illetve fontos, hogy figyeljünk a lejárati dátumra is. Ha azt is figyelembe szeretnénk venni, hogy honnan érkezik ez a tojás, illetve milyen állattartási technológiából származik, akkor pedig az alábbiakat szükséges tudnunk a tojás héján lévő jelölésekről.

A héjon feltüntetett első számú jelzés az alábbit jelenti:
0: ökológiai tartás, 1: szabadtartás, 2: alternatív tartás, 3: ketreces tartási rendszer.
Második jelzés a származási ország betűjele. Így keressük a 0 /1 HU jelzésű tojásokat.

Helyi piacokon a kistermelők jelölés nélkül árusíthatnak tojást, így tőlük szóban tudunk érdeklődni. Élelmiszerbiztonsági szempontokra is figyeljünk, így a főtt tojásos ételeket ne hagyjuk hosszan (2 óránál tovább) a konyhaasztalon, hanem mihamarabb tegyük őket hűtőszekrénybe. Ha a festett, főtt tojást fogyasztásra szánjuk, akkor ugyanerre kell figyelnünk. Továbbá azt is szem előtt kell tartanunk, hogy milyen tojásfestéket használtunk. Boltban vásárolt tojásfestéket, élelmiszerszínezéket, természetes színezőanyagokat pl.: kurkuma, cékla, hagymahéj bátran alkalmazzunk a fogyasztásra szánt tojások festésére. Másfajta festéket fogyasztásra szánt tojás esetén azonban ne használjunk.

Hogyan csempésszük bele a gyümölcsöket és a zöldségeket a menübe?

Készítsünk salátákat, sült/párolt/főtt zöldség köreteket, zöldségkrémeket, de önmagukban is fogyaszthatjuk, a lényeg, hogy együnk! Egy saláta nem feltétlenül csak zöldségekből kell, hogy készüljön. Remekül fel lehet dobni gyümölcsökkel, illetve különféle magvakkal. De a gyümölcsöket bátran használhatjuk különféle könnyed süteményekhez is.

Milyen arányokat érdemes követnünk az ünnepi tányéron?

Ami a legfontosabb, hogy a tányérunk felét mindenképp zöldségek tegyék ki. A tányérunk másik felét pedig megfelezve a sonka, tojás, sajt és pékáruk között osszuk el.

Sarsmis/istockphoto.com

Mi a helyzet a süteményekkel?

A süteményeknek is helye van egy ünnepi étkezésben. Természetesen célszerű az elfogyasztott mennyiségre figyelni, de azon is sok múlik, hogy milyen alapanyagokból készül az a sütemény. Ha könnyedebb süteményeket szeretnénk készíteni, akkor részesítsük előnyben a gyümölcsös, túrós/ricottás verziókat.

Húsvét során azonban azt is érdemes szem előtt tartani, hogy a hagyományos kalács elvégre egyfajta sütemény, így érdemes abból kevesebbet enni és helyette inkább valamilyen rostban gazdag kenyeret fogyasztani.

Hogyan kerülhetjük el a túlevést?

A túlevés elkerülésében segítség lehet, ha ünnep ide vagy oda, ugyanúgy megtartjuk a napi étkezési ritmusunkat, szokásainkat, és nem koplalunk egész nap, azzal a felkiáltással, hogy mindjárt itt a finom ünnepi ebéd / vacsora, mert az a visszájára sülhet el. Illetve fontos tudatosítanunk, hogy az ünnepi étkezéskor nem kell többet ennünk a szokásos adagunknál, csak azért, mert ünnep van.

Mit tehetünk, ha ránk tör a bűntudat az elfogyasztott ételek miatt?

Alapvetően a mennyiségileg és minőségileg is egészséges táplálkozáshoz (de összességében a táplálkozáshoz!) nem szükséges, hogy bűntudat társuljon. Egy ilyen ünnepi étkezés mind a testünket, mind a lelkünket táplálja, hisz a családunkkal együtt vagyunk, beszélgetünk és közben eszünk egy jót. Ez a bűnös dologtól pedig távol van!

Ha valakinek mégis bűntudata támad, és netán aggódik a hirtelen felszedett pár kilogrammtól, akkor arra érdemes figyelni, hogy ezt ne drasztikus divat diétákkal próbálja meg pár hét alatt orvosolni.

Helyette térjen vissza az eddigi egészséges életmódjához (mind táplálkozás és mozgás terén), ha pedig eddig még nem alakította ki ezt az életmódot, akkor itt az ideje, hogy belevágjon, mert hosszú távon minden szempontból ígéretesebb, mint bármelyik diéta őrület.

nikkimeel/istockphoto.com

Milyen finomságokkal várjuk a locsolókat?

Szuper megoldások lehetnek a locsolók kínálására az olajos magvak, aszalt gyümölcsök, különböző pogácsák (pl. medvehagymás/túrós/juhtúrós) akár teljes kiőrlésű lisztből készítve, vagy a házi alternatív kókuszgolyók/ csokigolyók/zserbógolyók. És természetesen csoki is bekerülhet abba a kosárba, csak figyeljünk annak a minőségére, mennyiségére, és méretére is. 

Mit érdemes kezdenünk a maradékokkal?

Sonkából: sonkás, tejfölös tészta, vagy a sonkát apró darabokra vágva, mustárral / tormával, reszelt sajttal keverve melegszendvics formájában is fogyaszthatjuk, de akár ez a töltelék kerülhet egy palacsintába is. A megmaradt tojásból pedig készíthetünk tojáskrémet, de szuper lehet egy fasírthoz is (legyen az húsos/zöldséges), illetve a főtt tojást hozzáadhatjuk egy friss salátához is, vagy akár a rakott krumpliban kaphat új életet. Ha esetleg megmaradt felvágott zöldség, gyümölcs azokat használjuk fel nyugodtan levesekhez, salátákhoz, turmixokhoz.

Semmi gond azzal, sőt szinte elkerülhetetlen, hogy megmarad étel az ünnepi menüből. Használjuk fel okosan, változatosan.

Azonban ha rengeteg a maradék, akkor érdemes elgondolkodni a megmaradt mennyiségen, és a következő ünnepi előkészületnél tudatosan figyelni a kevesebb élelmiszer/étel vásárlására, a kisebb adagok főzésére. Mert a nagy mennyiségű maradék egyrészt nagyobb valószínűséggel vezethet az ünnepi napokat követően is túlevéshez, másrészt növelheti az élelmiszerhulladék mennyiségét.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!