Hogyan válaszd ki a személyiségedhez legjobban passzoló diákmunkát?

Hogyan válaszd ki a személyiségedhez legjobban passzoló diákmunkát?

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Hogyan válaszd ki a személyiségedhez legjobban passzoló diákmunkát?

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Ha elhatároztad, hogy tanulmányaid mellett egy diákmunkát is bevállalsz, a tökéletes munkahely megtalálása izgalmas, de kihívásokkal teli feladat lesz. Nem elég arra figyelned, hogy a munkáért kapott fizetés megfelelő legyen: az is fontos, hogy a feladatok passzoljanak a személyiségedhez és a képességeidhez – és természetesen az sem mindegy, hogy pontosan mikor is kell munkát végezned. De hogyan találhatod meg a hozzád legjobban illő diákmunkát? Az alábbiakban kiderül.

1. Ismerd meg önmagad

Az első – és talán legfontosabb – lépés az, hogy tisztában legyél a saját képességeiddel, érdeklődési köröddel – és persze a gyengeségeiddel is. Gondold végig, hogy általában milyen szituációkban teljesítesz jól: van, aki kiválóan kommunikál szóban, de írásban gyakran elakad – mással éppen fordított a helyzet. Van, aki rendkívül precíz a számolás terén, vagy nagyon jól tud rendszerben gondolkodni; van, aki inkább emberekkel szeret foglalkozni, problémákat megoldani, más azonban akkor teljesít jobban, ha magára hagyják. 

Mindegy, hogy milyen a személyiséged, biztosan megtalálhatod az ahhoz passzoló diákmunkát, de ehhez először is őszintének kell lenned magadhoz, és olykor egy kis önkritikát is gyakorolnod kell – ha nem így teszel, könnyen lehet hogy olyan állást találsz, melyet az első perctől kezdve utálni fogsz, esetleg kimondottan rosszul teljesítesz benne, ez pedig elveheti a kedvedet a további munkavállalástól is. 

2. Gondold át a céljaidat

Miért is dolgozunk? Könnyű lenne rávágni a választ, hogy a pénz miatt: ez kétségtelenül a legfontosabb szempont, a diákmunka célja azonban olykor ennél jóval összetettebb. Sokszor ugyanis ez a legjobb módja annak, hogy szakmai tapasztalatot szerezz: ha az egyetem alatt minden nyáron dolgozol néhány hónapot azon a területen, ahol később el szeretnél helyezkedni, sokkal jobb esélyekkel indulsz majd a munkaerőpiacon a diplomával a zsebedben, így a szakmába vágó állásokat sokszor akkor is érdemes elvállalni, ha kevésbé jól fizetnek. 

3. Mérd fel a lehetőségeidet

Akkor találunk munkát, amikor a kereslet és a kínálat találkozik. Hiába szeretnél egy gyorsétteremben dolgozni vagy egy multinacionális vállalatnál gyakornokoskodni, ha a lakhelyed, iskolád közelében ilyen lehetőség nincsen, ezért mérd fel – reálisan – a számodra elérhető lehetőségeket. Szerencsére ma már egyre több online végezhető munkát is találsz, különösen diákként, így érdemes egy kicsit böngészni az interneten elérhető állásajánlatok között. 

Ne becsüld le a kapcsolati háló jelentőségét se: kérdezz körbe a barátaid, ismerőseid és családtagjaid között, hogy tudnak-e ajánlani egy neked való álláslehetőséget. Ők ismernek téged a legjobban, így könnyen lehet, hogy a megoldás kulcsa náluk van, de fogalmuk sem volt arról, hogy te éppen munkát keresel. 

4. Az állásinterjún te is kérdezz

Ha találtál egy olyan lehetőséget, ami a hirdetés alapján megfelelőnek tűnik, és elérkezik az állásinterjú ideje, az első feladatod az, hogy felkészülten válaszolj a neked feltett kérdésekre. Ha ez a kör lezajlott, akkor viszont te jössz: bátran kérdezz rá azokra az információkra, melyek számodra fontosak. Ne félj attól, hogy ezzel rosszabb helyzetbe kerülsz, hiszen ha kérdéseket teszel fel, a munkáltató azt fogja látni, hogy komolyan veszed az adott munkalehetőséget. 

Érdemes tisztáznod a pontos munkaidőt, hiszen azt az órarendedhez kell igazítanod; kérdezz rá a bérezésre, a munkavégzés helyére és természetesen a feladatok pontos leírására is, hiszen így derülhet ki, hogy az adott állás valóban passzol-e az elvárásaidhoz és a személyiségedhez. 

Fontold meg a döntést!

Ha a tanulmányaid mellett szükséged van egy kis extra bevételre, esetleg szeretnél minél hamarabb gyakorlatot szerezni a választott szakmádban, a diákmunka tökéletes lehetőséget kínál erre. Az első állásod azonban jelentősen meghatározza majd a munkához fűződő kapcsolatodat a következő évtizedekre, ezért hozz megfontolt döntést – ha így teszel, olyan állást találhatsz majd, ami valóban passzol hozzád. 

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!