A gyerekek rémálmai megszűnnek, ha új forgatókönyvet írunk hozzá

A gyerekek rémálmai megszűnnek, ha új forgatókönyvet írunk hozzá

Címlap / Életmód / Család / A gyerekek rémálmai megszűnnek, ha új forgatókönyvet írunk hozzá

A gyerekeknél a rémálmok gyakoribbak és ijesztőbbek is, mint a felnőtteknél. Szerencsére van rá mód, hogy szülőként segítsünk felvenni a harcot az éjszakai mumusokkal.

Az álmok világa rejtélyes és bár a tudomány sokat foglalkozik az álmok és ezen belül a rémálmok funkciójával, még korántsem tudunk mindent róluk. Annyi bizonyos, hogy fontos szerepük van az élményeink és a hozzájuk kapcsolódó érzelmeink feldolgozásában. A rémálmok akár egyfajta feszültséglevezetést is szolgálhatnak és az összetett érzelmek kibogozását is segíthetik. Felnőttként általában hamar túllépünk a kellemetlen élményen, amit egy rossz álom okoz, a gyerekeknél viszont sokkal nagyobb gondot okozhat. Még nehezen különböztetik meg az álmokat a valóságtól, ezért okkal hihetik, hogy a rémálom valóban megtörtént, amitől megijedtek, az tényleg létezik.

Mikor jelennek meg a rémálmok és hogyan nyugtathatod meg a gyerekeket?

Kisebb gyerekeknél viszonylag gyakori lehet a rémálmok előfordulása és jellemzően fel is ébrednek ezekből az álmokból az éjszaka folyamán. Ha bármilyen életmódbeli változás, traumatikus élmény, stressz, szorongás is nehezíti a gyerek életét, a rémálmok még nagyobb valószínűséggel jelennek meg.

Abhinav Singh, az Indiana Sleep Center orvosi igazgatója hasznos tanácsokat fogalmazott meg az érintett szülők számára. A szakember szerint mindenképp fontos megvigasztalni a rossz álomból ébredő gyereket, nyugodtan fent lehet vele maradni egy kis ideig, hogy érezze a biztonságot. Mondjuk el neki, hogy elhisszük, hogy tényleg ijesztő volt, amit látott, közben hangsúlyozzuk, hogy a valóságban nem történt semmi.

Éjszakára nyitva lehet hagyni a gyerekszoba ajtaját és éjszakai lámpát is kapcsolhatunk, ha a gyerek kéri.

Az IRT módszer sokat segíthet a gyereknek az álmaik feldolgozásában

Lehet, hogy ritkán előforduló rémálmoknál már ennyi is segít. Akiknél viszont visszatérőek a rossz álmok, kipróbálhatjuk az IRT terápiát (Image Rehearsal Therapy). Ez egyfajta kognitív viselkedésterápiás módszer, mely során megkérjük a gyereket, hogy mesélje el az álmát, majd a nap folyamán újra elővesszük a témát, de átalakítjuk az álom mondanivalóját, végkifejletét és ezt építjük be a gyerek tudatába. Ha legközelebb is felbukkan egy hasonló álom, jó esetben már nem lesz olyan ijesztő, mert az új verziót veszi elő az emlékezet. Abhinav Singh saját klinikáján alkalmazta a módszert és szerinte kis gyakorlással működőképes.

A módszer három egyszerű lépésből áll. A gyerek pontosan felidézi az álmot, majd átalakítja úgy, hogy ne legyen röbbé ijesztő és a mese boldog véget érjen. A harmadik lépés, hogy az átírt történet feidézését naponta legalább 10-20 percen át gyakorolja. A szakértő szerint a módszer lényege, hogy a gyerek saját magát győzi meg arról, hogy viszanyerheti az uralmat a rémálom fölött, megtapasztalja, hogy az új történetet ő maga alkotja meg és hívja életre, ha akarja.

Choreograph/istockphoto.com

Vegyünk egy egyszerű példát

Tegyük fel, hogy a gyerek azt álmodja, hogy egy óriási hal támadja meg. Másnap mondassuk el vele az álmot újra a lehető legrészletesebben. Milyen színű volt a hal? Hogy nézett ki a víz, amiben úszott? Ezután a félelmet keltő motívumot kell megváltoztatnunk, vagyis a hal támadását. Az új történetben is eljön az állat, de nem ellenséges, sőt, játszani szeretne, de bármit ki lehet találni. Színezzük ki a sztorit! A halnak elképzelhetünk mókás kalapot például, részletesen mondjuk el, hogy néz ki a fejfedő milyen színű, mekkora? Mit szeretne játszani a hal?

Minél részletesebben dolgozzuk ki a sztorit, annál jobban bevésődik. Le is írhatjuk a mesénket, sőt rajzokat is készíthetünk hozzá.

Vegyük elő minden nap egy kicsit a történetet, olvassuk el együtt, idézzük fel. A mese megalkotásánál adjunk a gyereknek szabad kezet, ötleteljen, vegye kezébe az irányítást, tehát mindent ő maga találjon ki, mi csak asszisztálunk hozzá. Kérdéseket feltehetünk, de ne válaszoljuk meg a gyerek helyett. A saját meséjét kell megírnia, így tudja csak elültetni a tudatalattijában.

A napi ismétlés nagyon fontos, mert ezáltal vátozik át teljesen az egykori rémálom egyszerű mesévé. Minél többször idézzük fel az álom új forgatókönyvét, annál távolabb kerül az eredeti ijesztő verzió, míg végül megsemmisül a gyerek tudatában. Vagyis sikeresen legyőztük és elkergettük a rémálmok szörnyetegeit.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!