Talán ezért nem tombol a koronavírus nyáron?
Ez részben megmagyarázza, miért szorul háttérbe a nyári hónapokban a koronavírus. Ekkor a napsugaraknak köszönhetően természetesen is emelkedik a D-vitaminszintünk, ami egyúttal csökkenti az esélyét a súlyos lefolyásnak. Ez pedig akár azt is jelenti, hogy tünetmentesen vészeljük át a fertőzést – különösen az omikron esetében. A kutatók felhívták a figyelmet, hogy ha elegendő napfény éri a testünket, akkor a D-vitamin természetes módon is szintetizálódik.
Azonban ez nem lehet elégséges a hideg hónapokban, akkor sem, ha a süt a Nap és a szabadban tartózkodunk. Ekkor csak az arcunkat, esetleg a kézfejeinket érik a sugarak, de sokszor még ezeket is eltakarjuk kesztyűvel, napszemüveggel, sállal és jól behúzott sapkával. Tekintettel arra, hogy a világjárvány több mint két éve tart, és nagyon sokan tartózkodnak többet a négy fal között, adott esetben karanténban, a becslések szerint még tovább csökkenhetett az egyébként is alacsony vitaminszintünk küszöbértéke.
A felmérések szerint a D-vitaminunknak legalább 20 nanogrammnak kellene lennie milliliterenként a vérünkben, de a többség ezt sem éri el. A mostani kutatás szerint pedig legalább 50 nanogramm/ml javasolt ahhoz, hogy még tovább csökkentsük az esélyét annak, hogy kórházba kerülünk koronavírus fertőzéssel. Olvass még a témában
A kutatók kiemelték azt is, hogy az étrend kisebb szerepet játszik a D-vitaminbevitel tekintetében, mint gondolnánk. A legtöbb ember számára, aki nem tartózkodik eleget a napsugárzásban, fedetlen bőrfelületekkel, illetve olyan éghajlaton él, ahol nem süt eleget a Nap a hideg hónapokban, annak az egyetlen módszer a megfelelő D-vitaminszint pótlására a táplálék-kiegészítők szedése.
Az izraeli kutatók arra figyelmeztettek, hogy a D-vitamin csak „az összetett rejtvény egyik darabja”, amely a súlyos COVID-19 esetek hátterében áll.







