Ezek a nők fogják megváltani a világot: a Facebookon indult el a forradalom

Ezek a nők fogják megváltani a világot: a Facebookon indult el a forradalom

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Ezek a nők fogják megváltani a világot: a Facebookon indult el a forradalom

Európából nézve, még ha a kirekesztő, szélsőséges politikai irányzatok a jelek szerint egyre nagyobb teret is nyernek, mégis nehéz elképzelni azt, hogy egy nőnek minden bátorságát össze kell szednie ahhoz, ha fedetlen fővel szeretne kilépni az utcára, akár csak azért, hogy leszaladjon kenyérért, munkába menjen, vagy felvegye a gyereket az iskolában.

Sok országban a hidzsáb viselete még mindig elvárt dolog. Ez ellen vette fel a harcot egy Londonban élő újságírónő, a kendőzetlen nők fényképei pedig pillanatok alatt az elnyomás elleni küzdelem, az esélyegyenlőség és a szabad akarat szimbólumai lettek.

Mi az a hidzsáb?

A hidzsáb szóval a nyugati országokban jellemzően a kendőt illetik, amivel az arab országok nőinek le kell takarniuk a fejüket, ha az utcára lépnek, vagy idegenekkel találkoznak. Magában az iszlám nyelvben a hidzsáb szónak összetettebb jelentése van, szerénységet, erkölcsösséget jelent, és ez szorosan összefügg a ruhadarab viselésével: sok országban máig úgy hiszik, hogy a nő, aki nem viseli a Próféta által a nőknek kijelölt kendőt, az feslett, romlott, megbízhatatlan, morálisan mekérdőjelezhető.

2013-ban készült egy felmérés, melyben különböző iszlám országok férfiúit kérdezték arról, szerintük hogyan kell felöltöznie egy nőnek, amikor az utcára lép. A választható ábrák között a teljes testet, még a szemet is eltakaró kendőtől a fedetlen főig hat különböző szintből választhattak a megkérdezettek.


Masih Alinejad – Fotó: npr.org

A legliberálisabbnak Libanon bizonyult, azonban még itt is csak a férfiak 49%-a, tehát kevesebb mint fele tartotta kívánatosnak a fedetlen főt, míg az arcot szabadon hagyó, de a nyakat, a hajat és a füleket teljesen elfedő kendőt Tunéziában 57, Egyiptomban 52, Törökországban 46% tartotta megfelelőnek. A felmérés szerint Szaúd-Arábiában a legrosszabb a helyzet, ahol a teljes testet, hálóval még a szemek vonalát is elfedő öltözetet a férfiak 11%-a tartotta helyesnek és követendőnek, 63% szerint pedig az éppen csak a szemeket szabadon hagyó fekete lepel a megfelelő viselet egy nő számára.

A titkos szabadság harca

Masih Alinejad, Londonban élő újságírónő nem olyan régen gondolt egyet, és elindított egy Facebook oldalt. Mindebben elsőre semmi különös nincs, a My Stealthy Freedom azonban napok alatt emberek ezreit mozgatta meg a bolygó legkülönbözőbb pontjain. A Titkos Szabadságom névre keresztelt oldal arra biztatja iszlám országokban élő követőit, hogy küldjenek magukról fényképet, amin nem viselnek hidzsábot, és osszák meg a saját történetüket.

Fényképek tucatjai özönlenek nap mint nap az oldalra, nőkről, akik sokszor az arcukat nem vállalva, erdőkben, hátsó udvarokban, tengerpartokon merik csak levenni a kendőt, és arról mesélnek, mekkora ajándék minden pillanat, amikor a hajukban érezhetik a friss szellőt.

Bár a képek és történetek többsége arról tanúskodik, hogy mindez valóban titkos és csak pillanatokig tartó öröm, vannak, akik családtagjaikkal, barátaikkal, férjükkel mosolyognak a képeken, jelezve, hogy van, aki támogatja a döntésüket.

„Ez a fénykép egyáltalán nem titkosan készült, végig hidzsáb nélkül utaztam a buszon egyik városból a másikig” – meséli egy másik nő.

„Minden ember, legyen férfi vagy nő, megbámult, és eleinte egy kicsit kellemetlenül éreztem magamat, de aztán arra gondoltam: valahol el kell kezdenünk” – tette hozzá a kép beküldője, majd arról beszélt, hogy szerinte valakinek el kell kezdenie kendő nélkül járni, ha azt akarják, hogy az ország végre megértse, nem egy darab anyag a fejen határozza meg egy nő morális értékeit.

Nem a hidzsáb ellen, hanem a szabad akarat mellett vannak

Masih Alinejad, az oldal elindítója egyébként többször is hangsúlyozta: nem a hidzsábot akarja betiltatni, hanem azt szeretné elérni, hogy minden nő szabad döntése legyen, viseli-e a vallásuk szerint előírt ruhadarabot, vagy sem.

Elmondta azt is, ő maga Londonban nem hord hidzsábot, de ugyanitt élő húga például igen – mindketten azért tesznek így, mert így látják jónak, és szerinte ez így is van rendjén.

Összeköt és megoszt

Elindulása óta a Facebook oldalt több kritikai is érte, a Raja News például egy cikkében iszlámellenesnek nevezte, és úgy vélte, mint vallást támadó közösségnek, a Facebooknak be kellene tiltania azt. Egy másik weboldalon, egy karikatúrán két disznó képe látható, az egyikük az Amerikai Egyesült Államok, a másik Nagy-Britannia zászlaját viseli, a kép címe pedig ez: „A Stealthy Freedom kampány tagjai”.

Minden negatív hang és támadás ellenére azonban úgy tűnik, az oldal többet is elért, mint amennyit eredetileg kitűzött magának: Masih nemrég arról írt, mennyire boldog, hogy a világ minden tájáról vannak követőik, és a képek alatti kommentekben párbeszéd kezdődött az iszlám és nem iszlám országok lakói között, sok helyről kapnak biztató szavakat, és végre az emberek elkezdtek figyelni a hidzsáb egyértelműen szimbolikus problémájára.

Ha te is egyetértesz a kezdeményezéssel, ezen az oldalon követheted a My Stealthy Freedom-ot, amelyet a cikk megírásakor több mint 390 ezer férfi és nő kedvelt a világ szinte valamennyi országából.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!