Az éhség a legjobb barátod! De mitől van MÉG rendben az emésztés?

Az éhség a legjobb barátod! De mitől van MÉG rendben az emésztés?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Az éhség a legjobb barátod! De mitől van MÉG rendben az emésztés?

Érezted már evés után, hogy majd szétpukkansz, és annyira feszül a hasadon a ruha, hogy egy kicsit lazítani kell rajta? Ha jobban figyelsz néhány apróságra, akkor nem csak ezeket a kínos helyzeteket kerülheted el, hanem olyan hosszútávú befektetésre teszel szert, amiért idősebb korodban még nagyon hálás leszel. A gyomrod ismeri a titkokat, és szívesen elárulja neked is.

Az éhség az egyik legjobb barátod

Miért állítok ilyen zöldséget, hogy egy ennyire kellemetlen dolog lehet jó, sőt hasznos? Azért, mert így van. Az éhség jelzi azt, hogy a testnek már szüksége van egy kis utánpótlásra, más szóval, hogy felkészült a táplálék feldolgozására, míg az összes többi esetben ez nem adott.

Ezért érdemes türelmesen megvárnod, hogy megjelenjen, és ha elősomfordál, ragadd fülön és adj neki egy kis egészséges harapnivalót. Egyik nap nagyobb étvággyal eszel, máskor pedig alig éhezel meg egész nap, ez teljesen rendben van, a szervezet korrigál. 

Próbálunk rendszert kiépíteni a mindennapokba, határidők szerint dolgozni, előzetesen beütemezett időpontok alapján étkezni, és hasonlók. Azonban természeténél fogva a testünk nem igényli azt, hogy minden nap ugyanakkor egyen.

A könnyebb szervezhetőség miatt találjuk ki, hogy mikor kell befogadnia a reggelinket, mikor álljon készen az ebéd megemésztésére, mert csak akkorra tudjuk beiktatni, ha egyáltalán nem vagyunk, ahhoz is túl elfoglaltak, hogy napközben együnk, majd aztán késő este bepótolva az elmaradásokat rázúdítunk mindent, amit csak tudunk, amivel jócskán leterheljük. 

Mindennek rendelt ideje van

Ezzel nem az a legnagyobb probléma, hogy túl késő van, nem kezd emésztési sztrájkba tiltakozása jeléül, – valójában talán jobb lenne, ha inkább ezt tenné- , hanem az, hogy logikátlan akkor kényszerítenünk emésztési feladatainak elvégzésére, amikor ezt a területet ideiglenesen lezárná, hogy aktiválhassa a regenerációsat.

Jól hangzó kifejezés, mégis leggyakrabban nem élünk vele, pedig ez azt jelenti, hogy ilyenkor a javítás elvégzésétől, és a gyógyulástól raboljuk el a drága időt, az emésztés miatt, amire a nappal sokkal ideálisabb.

Ha szívesen lemondanál az éjszakai rémálmokról a nyugalmas pihenés reményében, és szeretnéd, hogy nyugodtan végbe menjen a hibajavítás és a regeneráció a testedben, helyesen teszed, ha lefekvés előtt legalább 4- 6 órával abbahagyod az evést.

Evés időzítése
Vadym Pastukh/istockphoto.com

Se sokat, se keveset

Japánban van egy mondás, amivel nap mint nap emlékeztetik magukat és egymást arra, hogy a tökéletesen lezajló emésztéshez nem szabad teletölteni a gyomrot. Ez az éberség és a tudatos táplálkozás mindennapos gyakorlata.

A „hara hachi bu” kifejezés lényegében annyit takar, hogy a gyomor tágulási kapacitását csupán 80 % – ig szabad kihasználni. Helyet kell biztosítani ugyanis ahhoz, hogy a gyomor meg tudja keverni a tartalmát és jól át tudja itatni az emésztőnedvekkel.

A hagyományos kínai gyógyászat a „Chi fan qi fen bao, san fen han”  vagyis ha valaki egészséges akar maradni, „70 százalékig lakjon jól és egyharmadával kevésbé öltözzön melegen” formulát használja hasonló célzattal. Szóval a hangsúly azon van, hogy ne legyünk éhesek, nem pedig azon, hogy „jóllakjunk”.

Vajon eleget rágódsz?

No nem a problémákon, mert azokkal jobb, ha nem foglalkozol evés közben, mert eléggé ártalmasak az emésztésre nézve.  Engedélyezz magatoknak- neked és a testednek – egy kis békés pihenőt evés idejére. Nem érdemes becsapnod magad azzal, hogy a rohanós, kapkodós, öntudatlan étkezés büntetlenül végezhető, hamarabb benyújtja a számlát a tested, mint képzeled.

Jelentős terhektől szabadítod meg az emésztésben résztvevő szerveidet, ha elegendő időt hagysz az evésre és alaposan megrágod a falatokat.

Az elégtelenül felaprított élelmiszer lebontása sokkal hosszadalmasabb, több munkára készteti az emésztőrendszert, és még savasító hatással is van a testedre. Arról nem is beszélve, hogy ha figyelmetlenül, habzsolva eszel, és nem rágsz eleget, sokkal később érkezik meg a telítődés információja az agyadba, és valószínűleg addigra már ténylegesen „túletted” magad és feszül a hasad. 

„Ha az ember érzi, hogy evett, akkor már túl sokat evett.”

Sebastian Kneipp
Egészséges táplálkozási tippek
Morsa Images/istockphoto.com

Mikroszieszta

A gyomor nyugalma az étkezést követő félórában hasonlóképpen fontos, mint az, hogy ne rohanás közben, stresszesen, vagy rossz hangulatban egyél. Próbálj meg időt szakítani egy kis sziesztára, és evés után maradj ülve még legalább öt percig. Divatos kifejezés lett az énidő. Remek programokat és foglalkozásokat találhatsz, hogy kicsit kilépj a megszokottból, másképpen foglalkozz magaddal és feltöltődj.

Úgy gondolom, hogy mindennap lehetnek énidő pillanataim, mert amikor eszem, magamért teszem, ha néhány percet tornázom, saját magamnak teszek vele jót. Tehát függetlenül attól, hogy van- e kedved, időd illetve anyagi lehetőséged különleges rendezvényekre eljutni, lehetnek nagyszerű momentumaid az egyszerű hétköznapokon is.

Hogyan hidratálhatsz helyesen?

Van még egy fontos kérése a gyomrodnak, mégpedig az, hogy ne az evés környékén töltsd meg nagy mennyiségű folyadékkal. A szervezet hidratálására megfelelőbb a főétkezésektől távol időt szakítani.

Az étkezés előtt, közben vagy közvetlenül utána fogyasztott italok felhígítják az emésztőnedveket, ennek következtében pedig gyengül az emésztés tüze. Ajánlottabb, ha legfeljebb csak egy kevés vizet töltesz ki magadnak, és kizárólag akkor iszol, ha nagyon szükségesnek érzed.  

VIDEO Ők a legkedvesebb és egyben legszebb csillagjegyek

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»