A húsfogyasztás talán még sosem képezte annyira aktívan a viták tárgyát, mint most. Az arany középutat sajnos csak kevesen találják meg, pedig mint minden más, úgy a húsfogyasztás sem kizárólag fekete, vagy fehér. De az alábbi érdekességek talán téged is elgondolkoztatnak!
1/4 Már ideológia is épült a húsfogyasztási szokásainkra
A karnizmus fogalmát Melanie Joy alkotta meg 2001-ben egy komoly kutatómunka eredményeképpen. Az elnevezés egy ideológiára, hitrendszerre utal, ami elősegíti, hogy az emberek állati termékeket fogyasszanak, illetve bizonyos állatok húsát, váladékát, tejét megvásárolják.
A karnizmus (ami egyfajta fajizmus) azt feszegeti, hogy miért érezzük természetesnek, magától értődőnek sőt, helyesnek a húsfogyasztást, miért tartjuk normálisnak bizonyos állatok kihasználását, míg más fajokat kedvtelésből tartunk és szertetettel nevelünk. Kiváló példa erre a minden évben megrendezésre kerülő kínai kutyafesztivál, ami számos nyugati országban gyomorforgató állatkínzás, helyben viszont teljesen normális és elfogadható.
Mindezzel szembeállíthatjuk a hazai disznóvágást, ami hagyományos és hétköznapi dolog, holott bizonyított tény, hogy egy disznó legalább olyan értelmes állat, mint egy kutya (sok felmérés szerint okosabb is). A karnizmus tehát azt feszegeti, mi alapján és kik döntenek arról, hogy melyik állat lesz haszonállat, tehát ehető, és mitől függ az, hogy az emberek hogyan tekintenek a húsra: alapanyagként, vagy állatként.
A cikk a hirdetés után folytatódik a következő oldalon, lapozz!