Depresszió, vagy rossz közérzet? Így tudsz különbséget tenni a kettő között

Depresszió, vagy rossz közérzet? Így tudsz különbséget tenni a kettő között

Címlap / Életmód / Lélek / Depresszió, vagy rossz közérzet? Így tudsz különbséget tenni a kettő között

Amikor rosszkedvűnek, leharcoltnak érezzük magunkat, gyakran dobálózunk a depressziós jelzővel. Egyfelől érthető, hiszen érzékeltetni szeretnénk a helyzet súlyosságát, viszont már csak önmagunk miatt is fontos különbséget tenni depresszió és rossz közérzet között.

Tudatosítsuk magunkban!

Mégpedig azt, hogy egész pontosan mit érzünk, mert ezek a jelzők komoly hatással bírnak ránk. Ahogy egy betegséget képes gyógyítani a pozitív hozzáállás, úgy a negatív gondolatok is legalább ennyire befolyásolják testi tüneteinket. Ezért nagyon fontos, hogy tudatosítsuk magunkban érzéseinket. Egy rossz nap, rossz passz nem lehet egyenértékű a depresszióval, de ha sokáig élünk ebben a hitben, akkor még akár be is következhet.

Sokaknál, akik végül depresszióba esnek, a kezdeti fázisban a betegség még nem volt jelen. Ekkor a legkönnyebb elcsípni és ebben a szakaszban még akár gyógyszerek nélkül is orvosolható.

Tehát legközelebb, ha padlóra kerülsz, még csak véletlenül se tudatosítsd magadban, hogy depressziós vagy. Ismerd el, hogy pocsék napod van, de elég erőd van ahhoz, hogy felállj és összeszedd magad. Ha máshogy nem megy, hát segítséggel.

golubovy/istockphoto.com

Depresszió

A depresszió egy olyan lelki betegség, mely egy idő után megfertőzi a testet. Kezdetben nagyon alattomosan jelenik meg, jellemzően valamilyen trauma hatására. Amikor a szakemberek azt tanácsolják, hogy a harmonikus időszakunkban se feledkezzünk meg az önismereti munkáról, nem hiába mondogatják. Ugyanis a depresszió nem hirtelen jelentkezik egyik pillanatról a másikra.

Alattomosan, hosszú idő alatt válik az ember részévé, legrosszabb esetben pedig teljesen átveszi a kontrollt felette.

Súlyos esetben elengedhetetlen a gyógyszeres kezelés, hiszen kialakulhatnak olyan tévképzetek, mely akár a beteg életét is veszélyeztethetik. Kiváltó oka minden esetben egy trauma, ami egyénenként bármi lehet.

Egy halálhír okozhat olyan sokkot a testben és elmében, ami később depressziót eredményezhet. Kezdetben az illető csak azt figyelheti meg magán, hogy érthetően folyton csak rossz hangulatban van, de ez még betudható a gyásznak. Egy idő után, viszont egyre több tünet jelentkezik, melyek közül a legszembetűnőbbek:

  • Étvágytalanság
  • Folyamatos álmosság, fáradtság érzése
  • Külső elhanyagolása
  • Tisztálkodás hiánya
  • Motiváció hiánya
  • Levertség
  • Alacsony libidó
  • Kommunikáció hiánya
  • Testsúly változása
  • Halállal kapcsolatos gondolatok megjelenése

Természetesen a fenti tünetek csak kiindulópontok, számtalan egyéb jelei is lehetnek a depressziónak. Van, akinek annyira megtámadja a beszédközpontját, hogy szinte egyik napról a másikra elfelejt beszélni, képtelenné válik a tiszta kommunikációra. Egy ponton túl pedig akár visszafordíthatatlanná is válhat a folyamat, ezért nagyon fontos már az elején elcsípni. Aki depresszióval küzd, gyakran ő maga sincs tisztában a tényekkel, ezért ilyenkor jó, ha van egy szerető közeg, aki szembesíti a ténnyel. Merthogy előbb-utóbb egyre több testi tünetet ölthet a betegség és nem kellene eljutni a gödör aljára.

Rossz közérzet

Mikor rossz dolog ér minket, huzamosabb ideje rossz passzban vagyunk, nagyon könnyen téveszthetjük össze ezt az állapotot a depresszióval. Csakhogy van egy lényeges különbség a kettő között. A depresszió soha nem egy hangos segélykiáltás, inkább egy alattomosan kúszó kígyóhoz hasonlítható, ami végül hatalmasat tud marni. A rossz közérzet viszont harsány, kiáltó érzés, amit azért érzünk, hogy változtassunk a kialakult helyzeten. Amikor viszont valamilyen trauma a kiváltó ok, akkor legyünk türelmesek magunkkal, hiszen a gyógyuláshoz idő kell. Hetek, akár hónapok is eltelhetnek ebben az állapotban, de ha fél évnél tovább húzódik, akkor már érdemes szakember segítségét is bevetni, hogy megelőzzünk egy nagyon nehezen visszafordítható állapotot. A segítség kérése soha nem szégyen, inkább egy roppant bátor döntés önmagunkért.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!