Az újévi babonák és szokások hatása a mentális egészségedre

Az újévi babonák és szokások hatása a mentális egészségedre

Címlap / Életmód / Lélek / Az újévi babonák és szokások hatása a mentális egészségedre

Tedd a szívedre a kezedet: tudod, hogy a babonáknak semmi valódi alapjuk nincs, mégis kicsit rosszabb érzéssel kelsz fel péntek 13-án, vagy nem szívesen indulsz el vizsgázni a szerencsét hozó nyakláncod, tollad, füzeted nélkül? Ha választhatsz, inkább nem a 13-ik sorba ülsz a repülőn, és ha fekete macska megy át előtted az úton, azért kicsit óvatosabb vagy a nap további részében?

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

A babonáknak azonban evolúciós előnyeik is vannak, és ez az oka annak, hogy a legtöbb nem kopott ki a köztudatból: generációról generációra adják tovább az emberek, mivel csökkenti a szorongást az ismeretlentől, olyan érzést nyújt, mintha valamilyen szinten lenne kontrollunk az életünk felett. Erre tipikusan jó példa az, hogy sokszor a hotelekben nincs 13-as szoba, vagy 13-as emelet: bár a veszélyeket nem lehet teljesen kivédeni, olyan érzés, mintha ezzel már tettünk volna valamit azért, hogy nagyobb biztonságban legyünk.

istockphoto.com / Dmitro Buianskyi

De mi a helyzet a kabalatárgyakkal és társaikkal?

Pszichológusok szerint ezek is kifejezetten hasznosak, mivel növelhetik a teljesítményt: egyfajta placebóként hatnak az emberre, ezzel már alapvetően megnövelve az esélyét arra, hogy jól teljesítsen. Egy fontos esemény bizonytalan kimenetele nagyon sok szorongást generálhat, ami viszont rontja a teljesítményt – ezért is megnyugtató, ha valakinek van egy szerencsét hozó kabalája, ami ezt a szorongást fel tudja oldani.

Ráadásul legtöbben a „jobb félni, mint megijedni” elve alapján élünk: hiába tudjuk, hogy nem történik semmi baj, ha átsétálunk egy létra alatt, ha megtehetjük, hogy kikerüljük, megtesszük, biztos, ami biztos.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!