Nem kell messzire utaznunk a múltban, hogy betekintést nyerjünk a babonák és hiedelmek világába. Ha valakinek volt szerencséje ismerni a dédszüleit, akkor minden bizonnyal több olyan kijelentést hallhatott tőlük, melyeket ma már megmosolyognánk, akkoriban viszont a mindennapi tevékenységeket befolyásolta. Aki naivan azt hiszi, hogy mindez már a múlt része és a jelenben sokkal reálisabban tekintünk a dolgokra, az nagyon téved. Természetünknél fogva hajlamosak vagyunk elhinni, hogy minden okkal történik, s ha valami rosszul sült el, annak azonnal okot is találunk.
Halállal kapcsolatos babonák és mondások
A legrémisztőbb babonák a halállal kapcsolatosak, melyeket felmenőink mindig is nagy tiszteletben tartottak, még ha nem is hittek az ilyesmiben:
- Ne ringasd üresen a csecsemő bölcsőjét, mert meghal, ha később belefekteted.
- Ha leesik egy kép vagy a tükör a falról, akkor valaki megbetegszik. Ha összetörik, akkor meg is hal.
- Ha a halottat nyitott szemmel találják meg, akkor valakit vár még maga után.
- Aki pénteken fekszik betegágyba, az már onnan nem kel fel.
- Aki az új házban először felkapcsolja a lámpát, az hal meg először.
- Ha meszel valaki álmában, halott lesz a családban.
- Ha koporsóban látja valaki magát álmában, az szerencsét, gazdagságot jelent.
Ma is létező babonáink
Léteznek olyan ártatlan babonák és mondások, melyeket ma is nap mint nap használunk. Gyakran meg is kérdezzük egymástól, mit jelenthet egy bizonyos esemény, milyen következményekre számíthatunk. Ez is azt bizonyítja, hogy a realitás és a fantázia határán lavírozva szeretünk reménykedni egy pozitív változásban vagy ha lehet, megpróbáljuk elkerülni a várható rossz eseményeket:
- Ha kiborul a só, veszekedés lesz a házban.
- Ha fekete macska megy át előttük az úton, szerencsétlenséget jelez.
- Kéményseprő láttán meg kell fogni egy gombot, hogy szerencsénk legyen.
- Új lakásba érkezve meg kell számolni a sarkokat, hogy boldog legyen ott az élet.
- Esküvőn tányért kell törnie az ifjú párnak, minél több darabra törik, annál több boldog évet tölthetnek együtt.
- Ha szerencse ér bennünket, azt vegyük észre, mondjuk ki hangosan és kopogjuk le.
- Ha rálépünk véletlenül egy másik ember sarkára, akkor nem leszünk jelen az esküvőjén.
- Aki az asztal sarkára ül, nem házasodik meg.
- Az lesz a következő menyasszony, aki elkapja a menyasszony hátrafelé eldobott csokrát.
Kisebb településeken, mai magyar falvakban továbbra is számos hiedelem él, ezeket a helyiek ugyanúgy tiszteletben tartják, mint több száz évvel ezelőtt. Idősebb asszonyok még rendszerint letakarják otthonaikban a tükröket, ha halott van a háznál. Többfelé láthatunk a ház bejárata fölé kiakasztott lópatkót, melytől szerencsét remélhetnek az alatta elhaladók. De ide sorolhatjuk az újévi lencsét, de a Medárd napi csapadékot is, ami után negyven napi esőzésre számítunk, és így tovább.
Babonák és feng shui
Sok, napjainkban ismert babona már nem a nagyszüleink korából származik, hanem idegen kultúráktól átvett. Az egyik legbabonásabbnak mondott nép a kínai, tőlük származik a feng shui (vagy fengsuj). Ez az ősi kínai hagyomány az ég és a föld törvényszerűségeinek megfigyelésével és alkalmazásával segíti a mindennapi életet. Magyarra úgy fordíthatnánk, hogy szél és víz, célja a legmegfelelőbb lakhely meghatározása.
- Rossz szerencsét hoz, ha a házban két hálószoba van és az egymásba nyílik.
- Nem szerencsés, ha a bejárat a konyhába nyílik, mert ettől folyton éhesek leszünk, és ez elveszi az időt a fontosabb dolgoktól.
- Vásároljunk nagy tükröket a fürdőszobába, mert ez a tükörről visszaverődő energia áramlását segíti.
- Hálószobában tartózkodjunk a páratlan ágyak elhelyezésétől, mert az vonzza a magányosságot.
A feng shui persze többet jelent az ajtó felé fordított elefántszobrocskák kihelyezésén és szélcsengők, álomcsapdák falra akasztásánál. Az ősi hagyomány valódi ismerői éveken, évtizedeken át tanulják a szakmát, s sokszor meglepően eredményesen képesek befolyásolni az otthoni, családi eseményeket.