Nem lehet elégszer ismételni, hogy a jó alvás kulcsfontosságú ahhoz, hogy egészségesen és kiegyensúlyozottan tudjunk élni. Egy kutatás pedig most arra is rávilágított, hogy még a demencia kialakulásával is összefüggésben lehet az, hogyan és mennyit alszunk éjszakánként. De hogy mit is jelent ez pontosan, és mit érdemes tenned azért, hogy minél nagyobb eséllyel elkerüld a demenciát?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Érdekes eredményre jutott egy új tanulmány
Egy, a Neurology című folyóiratban 2024 novemberében megjelent tanulmány különös kapcsolatot fedezett fel az alvás és a demencia kialakulásának kockázata között – számolt be róla a Prevention. A kutatók 445 65 éves és annál idősebb felnőtt adatait elemezték, akik közösségben éltek. A résztvevőket motorikus kognitív kockázati szindróma (MCR) szempontjából értékelték, amelyet a demencia előfutárának tekintenek.
A résztvevőket „jó” alvókra és „rossz” alvó jelzők mentén különválasztották, és felfedezték, hogy a vizsgálatban résztvevők 35 százalékánál, akiknek rendkívüli nappali álmosságuk volt, kialakult az MCR. Összehasonlításképpen, a nappali álmosságot nem tapasztalók mindössze 6,7%-ánál alakult ki MCR.
Ez azért is nagyon fontos, mert – ahogyan arról az imént már szó esett – az MCR olyan tünetek sorozata, amelyek arra utalnak, hogy valakinél demencia alakul ki. Lassú járás és kognitív panaszok jellemzik, például memória- és gondolkodási zavarok.
„A fáradtság érzése egy hosszú nap után az öregedés normális velejárója” – mondta dr. Verna Porter neurológus. Szerinte ez a tanulmány viszont a túlzott álmosságra összpontosított, mint például az étkezés vagy a társasági tevékenységek közbeni jelentkező álmosság, illetve esetleg elalvás. Illetve arról is beszámolt, hogy az MCR a napi feladatok iránti lelkesedés markáns hiányát is okozhatja.
A cikk folytatódik, lapozz!